Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Choroby  »  Nadczynność tarczycy – najczęstsze objawy

Nadczynność tarczycy – najczęstsze objawy

Opublikowano w kategorii Choroby       
Nadczynność tarczycy – najczęstsze objawy

Jeśli tarczyca produkuje zbyt dużą ilość hormonów, mówi się o jej nadczynności. Skąd bierze się ta dolegliwość, jakie są jej objawy i jak ją leczyć?

Ulokowana na dole szyi, w przedniej partii, między krtanią a tchawicą - tarczyca to gruczoł, w którym wytwarzane są ważne dla organizmu hormony: tyroksyna, kalcytonina i trójjodotyronina. Hormony te mają wpływ na przemiany metaboliczne oraz na regulowanie gospodarki wapniowo-fosforowej organizmu.

Do najczęstszych problemów z tarczycą należą niedoczynność i nadczynność, w tym ta pierwsza dolegliwość zdarza się częściej. W przypadku niedoczynności, tarczyca wytwarza za mało hormonów, i analogicznie – w przypadku nadczynności – zbyt dużo. I jedna, i druga dolegliwość wywołuje nieprzyjemne objawy i zmiany, którym należy przeciwdziałać.

Przyczyn nadczynności tarczycy bywa kilka. Do najczęstszych należą: choroba Gravesa-Basedowa i choroba Plummera, czyli wole guzkowe toksyczne. W obydwu sytuacjach dochodzi do nieprawidłowości w reakcji tarczycy na sygnały płynące z przysadki mózgowej, stąd zbyt duża produkcja hormonów.

Do najczęstszych objawów nadczynności tarczycy należą: gwałtowny i znaczny spadek wagi mimo dużej ilości spożywanych pokarmów, rozdrażnienie, pobudzenie i bezsenność, kołatanie serca, drżenie rąk, nadmierna potliwość, powiększone wole. Innym często spotykanym objawem są biegunki, które mają związek ze zbyt intensywną przemianą materii. U kobiet w okresie rozrodczym obserwuje się także zaburzenia cyklu miesiączkowego. Osoby, u których występuje nadczynność tarczycy, często narzekają również na problemy ze skórą oraz na osłabienie mięśni kończyn dolnych.