Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Choroby  »  Nadciśnienie i niedociśnienie – objawy i leczenie

Nadciśnienie i niedociśnienie – objawy i leczenie

Opublikowano w kategorii Choroby       
Nadciśnienie i niedociśnienie – objawy i leczenie

Systematyczny pomiar ciśnienia tętniczego krwi powinien być trwałym elementem samokontroli z naszej strony, zwłaszcza w średnim i starszym wieku, ponieważ skoki ciśnienia oraz utrzymujący się wysoki jego poziom mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.

Terminem „ciśnienie tętnicze” określa się stopień nacisku, jaki płynąca krew wywiera na ściany tętnic. Wraz z każdym uderzeniem serce tłoczy porcję krwi, która następnie przepływa po naczyniach tętniczych, docierając do wszystkich narządów i powraca do serca poprzez układ naczyń żylnych. Wartość maksymalna to tak zwane ciśnienie skurczowe, minimalna to ciśnienie rozkurczowe. Jako prawidłowe wartości ciśnienia przyjmuje się wartości między 140/90 a 90/60.

Wyższy poziom niż w pierwszym przypadku oznacza, że mamy do czynienia z nadciśnieniem, niższy niż w drugim - że z niedociśnieniem. Większość osób cierpiących na zaburzenia ciśnienia to chorzy z nadciśnieniem, bardzo groźną dla życia i zdrowia chorobą, która działa niesłychanie podstępnie, bowiem początkowo nie daje żadnych objawów. W zdecydowanej większości przypadków nie występują też przyczyny natury organicznej, natomiast choroba spowodowana jest nieodpowiednim trybem życia, czyli brakiem aktywności fizycznej, otyłością, nadmiarem soli i używek, stresem. Leczenie polega zatem nie tylko na podawaniu środków farmakologicznych, ale przede wszystkim na zmianie trybu życia.

W przeciwieństwie do nadciśnienia, niedociśnienie nie zagraża życiu czy zdrowiu, natomiast może być bardzo dokuczliwe na skutek takich dolegliwości, jak zawroty głowy, dekoncentracja, zmęczenie czy omdlenia. W cięższych przypadkach można podawać środki farmakologiczne, jednak często wystarczy zmiana pewnych nawyków dotyczących diety i stylu życia, aby wyeliminować przykre dolegliwości.