Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Badania  »  Na czym polegają badania genetyczne i dlaczego warto je zrobić?

Na czym polegają badania genetyczne i dlaczego warto je zrobić?

Opublikowano w kategorii Badania       
Na czym polegają badania genetyczne i dlaczego warto je zrobić?

W dzisiejszych czasach medycyna daje nam wiele możliwości diagnozowania i skutecznego leczenia chorób. Co więcej, umożliwia nam nawet zbadanie na jakie ze schorzeń możemy potencjalnie zachorować. Wszystko to dzięki dynamicznemu rozwojowi genetyki i badań genetycznych.

Wielu Polaków nie ma świadomości, że są one ważną formą badań diagnostycznych. Warto to zmienić. Dlatego też sprawdźmy, czym są badania genetyczne oraz dlaczego warto je robić.

 

Czym są badania genetyczne?

Badanie genetyczne to nic innego jak analiza DNA pacjenta przy wykorzystaniu nowoczesnych technik laboratoryjnych. W DNA każdego z nas zapisany jest szereg istotnych informacji dotyczących nie tylko naszego wyglądu, ale również predyspozycji do zachorowań na poszczególne choroby. Co więcej, w DNA mogą znaleźć się także uszkodzone lub zmutowane geny, które odpowiadają za powstawanie poszczególnych chorób i schorzeń.

Prawidłowe odczytanie informacji zawartych w naszych genach ułatwia diagnostykę, a przy tym, wprowadzenie odpowiedniego leczenia oraz działań profilaktycznych. Co ważne, badania genetyczne mogą określić nie tylko nasz stan zdrowia, ale również pomóc w ocenie szans na narodziny zdrowego potomstwa.

 

Kto powinien poddać się takiej diagnostyce?

Wiemy już co daje badanie genetyczne. Kto jednak powinien się jemu poddać? Istnieją określone grupy ludzi, którzy powinny zdecydować się na wykonanie badań genetycznych.

Pierwszą z nich są osoby, w rodzinach których często pojawiała się dana choroba (np. nowotwory). W takim przypadku badanie diagnostyczne pozwala sprawdzić czy nie jesteśmy nosicielami genetycznych zmian, które mogą przyczynić się do rozwoju choroby.

Drugą grupą, która powinna skorzystać z tego typu badań są osoby, u których występują objawy mogące wskazywać na chorobę genetyczną. W tym przypadku jest to jedyny skuteczny sposób na postawienie diagnozy.

Ostatnią grupą są kobiety planujące ciążę oraz ich partnerzy. W tym przypadku wykonanie badań genetycznych pozwoli nam sprawdzić czy nie jesteśmy nosicielami chorób genetycznych, które mogą zostać przekazane potomstwu.

 

Jak wygląda badanie genetyczne?

Badania genetyczne wykonuje się jedynie raz w życiu - nie ma potrzeby ich powtarzania. Co więcej, są to badania nieinwazyjne oraz całkowicie bezbolesne. Materiał genetyczny, który zostaje poddany analizie pobiera się ze śliny lub niewielkiej ilości krwi pacjenta. Badania genetyczne możemy wykonać w każdym wieku - nie ma również przeciwwskazań do ich wykonywania. Nic więc dziwnego, że rola tego rodzaju diagnostyki znacząco rośnie na przestrzeni ostatnich lat.

 

Gdzie można wykonać badania genetyczne?

Zastanawiasz się czy posiadasz predyspozycje do zachorowania na pewne schorzenia? A może poszukujesz skutecznego sposobu zdiagnozowania twojej przypadłości a lekarze rozkładają ręce? W takim przypadku diagnostyka genetyczna jest dobrym pomysłem. Obecnie większość dużych miast wykonuje badania genetyczne: Grudziądz, Warszawa, Poznań - to tylko niektóre z nich. Dlatego też nie powinieneś mieć większych problemów ze znalezieniem placówki, która zajmuje się tego rodzaju badaniami.

 

Jak widać, badania genetyczne mogą okazać się skutecznym sposobem diagnostyki oraz pomóc w ocenie naszych predyspozycji zdrowotnych oraz ryzyka zachorowania na poszczególne choroby. Dzięki nim możliwe jest skuteczne leczenie oraz podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych. Nie należy się więc ich obawiać.