Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Dolegliwości  »  Menopauza - jak sobie z nią radzić?

Menopauza - jak sobie z nią radzić?

Opublikowano w kategorii Dolegliwości       
Menopauza - jak sobie z nią radzić?

Wiele kobiet uważa, że menopauza oznacza kres ich kobiecości.

W końcu jest to czas, w którym przestają miesiączkować, tracą swoją zdolność do reprodukcji i zauważają pierwsze poważne zmiany w swoim wyglądzie, a także w zachowaniu. Jest to dla nich znak, że utraciły bezpowrotnie swoją młodość i czeka je teraz przyspieszony proces starzenia się. Ale czy rzeczywiście tak źle to wygląda? Czy są jakieś sposoby na złagodzenie objawów menopauzy? Podpowiadamy, jak sobie z nią radzić, by odzyskać utraconą radość z życia.

Objawy menopauzy

Nie da się zaprzeczyć - przekwitanie to nic przyjemnego. Burza hormonów, która szaleje w organizmie kobiety, wywołuje u niej zanik krwawienia miesiączkowego, a co za tym idzie - metamorfozę w wyglądzie zewnętrznym (w tym głębokie zmarszczki i inne rysy twarzy), zmienne nastroje, a także tysiące różnych dolegliwości, jak np. napady gorąca, nadmierną potliwość, bezsennosć, ciągłe przemęcznie czy dodatkowe kilogramy. Wszystko to powoduje, że jest to dla kobiety wyjątkowo trudny i męczący czas. Menopauza zaczyna się zazwyczaj pomiędzy 45-58 rokiem życia, choć może również pojawić się dużo wcześniej. To etap w życiu kobiety, w którym czynność jajników wygasa, a tym samym zanika jej zdolność do reprodukcji. Menopauza bardzo często jest mylona z klimakterium, jednak stanowi tylko jego kluczowy etap - jest to przełomowy okres, trwający czasem nawet kilka lat, który zamyka bezpowrotnie czas prokreacji, a rozpoczyna nieuchronny proces starzenia się.

Hormonalna terapia zastępcza

Większość dolegliwości, związanych z przechodzeniem menopauzy, wynika z zaburzonej pracy jajników - zmienia się wtedy stężenie estrogenów oraz progesteronów w organizmie. Jeśli bardzo nam one dokuczają, warto zastanowić się nad stosowaniem hormonalnej terapii zastępczej, która zdecydowanie złagodzi nie tylko fizyczne, ale też psychiczne objawy przekwitania. Na rynku dostępnych jest wiele środków, które pomogą nam ustabilizować poziom hormonów, działając tym samym na poprawę naszego samopoczucia. Jednak przyjmowanie danych preparatów, warto zawsze konsultować ze swoim ginekologiem - pomoże on dobrać odpowiednią terapię hormonalną oraz suplementy diety, dzięki którym menopauza obejdzie się z nami dużo łagodniej - radzi ginekolog lek. Krzysztof Rzepka z Sulechowa. Warto także stosować odpowiednią dietę oraz zwiększyć aktywność fizyczną - wpłynie to korzystnie nie tylko na naszą figurę, ale też na poprawę nastroju.

Intymne dolegliwości

Niestety menopauza to nie tylko duszności, nadmierna potliwość, zmiany wagi czy problemy z bezsennością - jej skutki są czasem dużo poważniejsze i atakują sfery intymne kobiety. Panie, które ją przechodzą bardzo często uskarżają się na problemy związane z nietrzymaniem moczu, nadmierną suchością pochwy czy na dysfunkcje seksualne. Trzeba zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach można zminimalizować lub całkiem usunąć wszystkie te dolegliwości. Dzięki współczesnym metodom z zakresu ginekologii estetycznej leczenie nietrzymania moczu czy labioplastykę można przeprowadzić w bezinwazyjny, bezbolesny i całkiem bezpieczny sposób - tłumaczą eksperci z Kliniki Ginekologii Estetycznej Rzepka w Zielonej Górze. Zabiegi te wykonuje się sprzętem najwyższej jakości - najczęściej Mona Lisa Touch - docenianym przez specjalistów z całej Polski, który prowadzi do obkurczenia pochwy, a tym samym do przywrócenia jej właściwego funkcjonowania.

To nie koniec świata!

Kluczem do sukcesu w radzeniu sobie z menopauzą jest przede wszystkim pozytywne nastawienie. Menopauzę należy traktować jako trudny, ale nowy etap w życiu, który otwiera przed nami nowe perspektywy  - przecież po niej czeka nas jeszcze wiele wspaniałych przeżyć. Warto zatem zacząć bardziej dbać o swoje zdrowie, częściej decydować się na badania profilaktyczne i szukać rozwiązań, które pozwolą nam utrzymać formę oraz dobre samopoczucie jeszcze przez długi czas.

Tagi: