Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Badania  »  Mammografia: kiedy i dla kogo?

Mammografia: kiedy i dla kogo?

Opublikowano w kategorii Badania       
Mammografia: kiedy i dla kogo?

Rak piersi to najczęściej występujący u kobiet nowotwór. Wiele z nas przez niego umiera. A raczej przez to, że został wykryty za późno. Stąd nieustanne nawoływania, by dbać o profilaktykę chorób piersi. Jedną z jej form jest mammografia.

Piersi są ważne

Mammografię dzielimy na przesiewową i diagnostyczną. Tę pierwszą wykonujemy właśnie w ramach profilaktyki, drugą – gdy inne badanie wykryło już jakąś zmianę w obrębie piersi. Mammografia polega na prześwietleniu piersi promieniami rentgenowskimi. W tym celu pierś układana jest w aparaturze badawczej i ściskana pomiędzy dwiema płytami. Następnie przepuszcza się przez nią niewielkie promieniowanie. Otrzymane po badaniu zdjęcie jest podstawą analizy przeprowadzanej przez radiologa. Ścisk, którego doświadczamy w trakcie, może sprawiać dyskomfort, ale nie powinien być bolesny.

Badanie mammograficzne nie musi dać jednoznacznej odpowiedzi co do istnienia lub braku niepokojących zmian. Zwłaszcza u młodych kobiet nie zawsze odda w pełni obraz problemu. Nie oznacza to absolutnie, że szkoda na nie czasu. Wprost przeciwnie – to ono właśnie może poinformować lekarza o rozwijającym się nowotworze. Potrzeba jednak do tego doświadczonego radiologa, który jest w stanie właściwie ocenić zdjęcie rentgenowskie i zdecydować o dalszych krokach. Bardzo ważny jest także wcześniejszy wywiad z pacjentką.

 

Mammografia czy USG?

Skuteczność mammografii zależy więc od kilku czynników. Po pierwsze od naszego wieku. Ma to ścisły związek ze strukturą piersi w różnych okresach życia. U młodych kobiet przeważa bowiem tkanka gruczołowa, zaś u starszych tłuszczowa. Ponieważ tkanka gruczołowa daje jasny obraz na zdjęciu, podobnie, jak ewentualne zmiany, mammografia w ich przypadku może być mniej miarodajna. Dlatego też młode kobiety częściej kierowane są na badanie USG. Wybór badania należy jednak traktować bardzo indywidualnie, gdyż na stan piersi znacznie wpływa, na przykład, stosowanie antykoncepcji hormonalnej i hormonalnej terapii zastępczej. Nad rozpoczęciem profilaktyki niech zatem czuwa lekarz. Będzie on wiedział jakie kolejne badanie wykonać, gdy jedno z nich – mammografia czy USG, nie da wystarczającego efektu.

Indywidualne czynniki są decydujące. Z praktycznego punktu widzenia, mammografia nie jest najlepszą metodą do badania małych piersi, za to przy sporym rozmiarze biustu, trudniej będzie uzyskać pełną diagnozę podczas USG. Badanie z użyciem promieni rentgenowskich nie jest bezpieczne dla osób, które przeszły już chorobę nowotworową oraz dla kobiet w ciąży.