Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Porady  »  Magnez – nie tylko na skurcze mięśni

Magnez – nie tylko na skurcze mięśni

Opublikowano w kategorii Porady       
Magnez – nie tylko na skurcze mięśni

Magnez jest jednym z najważniejszych pierwiastków w ludzkim organizmie. Skurcze mięśni spowodowane są często jego niedoborem. Jednak rola magnezu nie ogranicza się tylko do zapobiegania skurczom. Dzięki nam poznasz inne jego właściwości.

Rola magnezu w organizmie

Dzienne zapotrzebowanie na magnez zależne jest od wieku i płci. Przykładowo, u dorosłego mężczyzny wynosić może od 300 do 400 mg. Zwiększone zapotrzebowanie mają kobiety w ciąży i karmiące – około 350 mg. Jego obecność jest niezbędna do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Oto, jak działa ten cenny pierwiastek:

 • wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego i nerwowo-mięśniowego,
 • razem z wapniem i witaminą D buduje kości i zęby,
 • zapobiega osteoporozie,
 • uczestniczy w przemianie związków energetycznych (węglowodanów, białka, tłuszczu),
 • ma wpływ na proces krzepnięcia krwi,
 • usprawnia układ sercowo-naczyniowy,
 • zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego i cukrzycy typu II,
 • pozytywnie wpływa na pracę układu nerwowego,
 • wspomaga koncentrację, pracę szarych komórek i zdolność zapamiętywania,
 • dobrze wpływa na trawienie, dzięki temu, że chroni przed pierwiastkami toksycznymi,
 • ma działanie rozkurczowe i rozluźniające.

Jak widać, działanie magnezu jest niezwykle szerokie i nie ogranicza się tylko do zapobiegania skurczom mięśni. Dlatego też jego niedobór może być tragiczny w skutkach.

 

Niedobór magnezu – objawy i skutki

Niewystarczającą ilość magnezu sygnalizują między innymi: częste skurcze mięśni, drgania powiek, rozdrażnienie i nerwowość, zmęczenie, problemy ze snem i z koncentracją, bóle i zawroty głowy. Przyczynia się do tego głównie sposób odżywiania, ponieważ to razem z jedzeniem przyjmowany jest magnez. Można go również przyjmować w tabletkach lub kapsułkach jako suplement diety – jest dostępny w aptekach i w sklepach internetowych, np. w Fit-Zone: https://www.fit-zone.pl/k92,suplementy-diety-mineraly.html . Niektóre leki i napoje (np. kawa) wypłukują magnez z organizmu, warto więc zacząć profilaktycznie przyjmować ten pierwiastek, szczególnie gdy zauważamy objawy niedoboru.

 

Dobre źródła magnezu

Produkty zbożowe to główne źródło magnezu w diecie – najwięcej ma go kasza gryczana. Zawierają go również owoce i warzywa (nieprzetworzone! obróbka termiczna obniża zawartość magnezu nawet o 75%!), owoce morza, rośliny strączkowe, ser żółty, jajka, mleko, ryż, podroby. Bardzo cenne są orzechy, np. migdały i nerkowce, oraz kakao – w tym gorzka czekolada oraz naturalnie suszone owoce. Najlepiej, aby składnikom bogatym w magnez towarzyszyły białko i laktoza, ponieważ przyspieszają one wchłanianie pierwiastka. Na zakupach warto zwracać uwagę na etykiety i zaznaczoną tam zawartość magnezu. Niedobór świetnie uzupełnia też woda mineralna zawierająca minimum 50 mg magnezu na litr.

 

Każdy z nas musi zadbać o dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych, aby prawidłowo funkcjonować. Magnez jest jednym z tych pierwiastków, o których zapomnieć nie możemy. Jednak nie można popadać ze skrajności w skrajność, gdyż nadmiar magnezu jest równie groźny jak jego niedobór. Jeśli więc zauważasz u siebie niepokojące obawy, najlepiej od razu skonsultować się z lekarzem.