Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Porady  »  Leczenie trądziku światłem IPL

Leczenie trądziku światłem IPL

Opublikowano w kategorii Porady       
Leczenie trądziku światłem IPL

Problemy z trądzikiem dotyczą głównie wieku dojrzewania, jednak występują także u osób starszych. Zaskórniki, krostki, grudki, a następnie powstające blizny są trudne do usunięcia. Istnieje wiele metod leczenia trądziku. Jedną z najnowocześniejszych jest ta, która wykorzystuje światło IPL.

IPL – właściwie co to takiego?

Światło IPL jest urządzeniem, które emituje niespójne fale świetlne o różnej długości. Dzięki temu mogą one być absorbowane przez chromofory zawarte w tkankach. Powstaje zjawisko fototermolizy selektywnej, które sprawia, że tkanki zawierające m.in. hemoglobinę czy melaninę zostają uszkodzone. Sąsiednie pozostają za to nienaruszone. Ta metoda od niedawna stosowana jest w medycynie i kosmetologii.

Jak wygląda leczenie trądziku światłem IPL?

W tym przypadku światło IPL ma za zadanie zniszczyć bakterie, powodujące stany zapalne. Szacuje się, że ten sposób jest o wiele skuteczniejszy niż tradycyjne metody. Kuracja trwa około 3-4 miesięcy, a zabiegi wykonywane są co 2-4 tygodnie. Zazwyczaj jest ich około 5.

Jakich efektów należy się spodziewać?

Zabieg powinien wyeliminować większość zmian trądzikowych. Jeżeli jakieś zostaną, będą nieaktywne, dzięki czemu znikną najpóźniej po upływie kilku tygodni. Pamiętajmy, że jeżeli chcemy podtrzymać rezultaty zabiegu to powinniśmy stosować odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne, przystosowane do cery trądzikowej.

Leczenie trądziku IPL – przeciwwskazania

Niestety nie każdy może poddać się takiej kuracji. Nie jest ona przeznaczona dla osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi, w przypadku bielactwa, łuszczycy, cukrzycy, epilepsji, zmian nowotworowych. Przeciwwskazaniem jest posiadanie implantów wewnątrz ciała. Przed i po zabiegu koniecznie należy zrezygnować z opalania i stosowania leków powodujących nadwrażliwość na światło. Nie można również wykonywać peelingów chemicznych. Leczenie retinoidami powinno być zakończone na pół roku przed zabiegiem z wykorzystaniem światła IPL.

Warto spróbować tego nowoczesnego sposobu, ponieważ może on nam znacznie ułatwić walkę z trądzikiem.