Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Dolegliwości  »  Leczenie guzków krwawniczych odbytu

Leczenie guzków krwawniczych odbytu

Opublikowano w kategorii Dolegliwości       
Leczenie guzków krwawniczych odbytu

Wszelkie choroby związane z intymnymi częściami ciała, jak odbyt są wstydliwe. Z tego względu schorzenia diagnozowane są późno, a chory musi wiele wycierpieć zanim zdecyduje się na kontakt z lekarzem - nie inaczej jest w przypadku guzków krwawniczych odbytu.

Guzki krwawnicze a hemoroidy

 

Guzki krwawnicze znane są bardziej pod nazwą hemoroidy i oznaczają dokładnie to samo, przy czym druga nazwa jest bardziej spopularyzowana. Są naturalną częścią ludzkiego organizmu, posiada je każdy z nas, a leczenie należy rozpocząć jeśli zaobserwuje się patologiczne zmiany w obrębie ich funkcjonowania.

 

Hemoroidy położone są w końcowej części odbytu - jego kanale i bańce odbytnicy, a ich zadaniem jest utrzymywanie szczelności odbytu, zapobieganie mimowolnego ujścia gazów i nieczystości. Składają się ze splotów tętniczo-żylnych wypełnionych krwią, które działają jak poduszki zabezpieczające. W czasie wydalanie mięśnie okrężnicy rozluźniają się, a krew z hemoroidów odpływa.

 

W wyniku zbiegu różnych, niekorzystnych czynników guzki krwawnicze mogą się nadmiernie rozciągać i powodować krwawienia przed, jak i w trakcie wypróżniania.

 

Komu grożą hemoroidy?

 

Na objawy świadczące o postępujących zmianach w obrębie guzków krwawniczych powinny zwracać uwagę przede wszystkim osoby z uwarunkowaniami genetycznymi. Nie oznacza to, że wszyscy inni są bezpieczni. Jak mówi ekspert z Kliniki Ziemlewski z Wrocławia, źle funkcjonujące hemoroidy są wynikiem przede wszystkim niekorzystnego dla zdrowia stylu życia.

 

Zagrożone są nimi osoby, które:

 

  • stosują dietę ubogą w błonnik, a zawierającą używki, fast foody itp., która prowadzi do zaparć i zaburza regularność wypróżniania się,

  • przyjmują mało płynów, które nawadniają, np. dużo alkoholu,

  • wykonują pracę wymagającą przebywania długo w jednej pozycji (stanie, siedzenie, kucanie) lub jest to praca fizyczna, łącząca się z dużym wysiłkiem,

  • kobiety, które rodziły (szczególnie ważne są liczne ciąże),

  • cierpią na częste zaburzenia w obrębie układu pokarmowego, objawiające się biegunkami, zaparciami czy stanami zapalnymi.

 

Jeśli ktokolwiek zaobserwuje u siebie objawy, takie jak: pieczenie i świąd w okolicach odbytu, nasilające się podczas wypróżniania, krwawienie z odbytu lub zgrubienia skóry w tych okolicach - powinien skonsultować się z lekarzem. Hemoroidy klasyfikuje się do V stopniowej skali, przy czym poziom ostatni jest najpoważniejszy i sprawia, że guzki krwawnicze nie dają się wsunąć do wnętrza odbytu, a także mogą prowadzić do zakrzepic lub martwic.

 

Leczenie guzków krwawniczych odbytu

 

Większość lekarzy proponuje leczenie operacyjne, jednak obecnie stosuje się różnorodne terapie nieinwazyjne. Wśród nich można zaliczyć

 

  • metody domowe

 

Sprawdzają się przy podejrzeniach w wystąpieniu zaburzonych funkcji hemoroidów lub w ich początkowej funkcji. Zaleca się zmienić dietę, spożywać więcej płynów i stosować umiarkowaną aktywność fizyczną. Ulgę w dolegliwościach mogą przynieść tzw. nasiadówki wykonanie z naparu ziół (np. rumianek), ale powinny być one dosyć krótki, kilkuminutowe.

 

  • metoda Barrona

 

To najczęściej wykorzystywana nieinwazyjna metoda leczenia guzków krwawniczych. Polega na założeniu gumowych podwiązek na szyjkę danego guzka - niewątpliwą zaletą jest bezbolesność metody. Jak mówi specjalista z Kliniki Ziemlewski z Wrocławia, który przeprowadza tego typu zabiegi - ma to doprowadzić do martwicy tego obszaru i samoistne oddzielenie się hemoroidów:

 

Metoda ta znana jest od ponad 40 lat, a przez cały ten czas uznawana za skuteczną i bezpieczną. Specjalne opaski zakładane są za pomocą tzw. ligatora. Zabieg można uzupełnić o laserową obliterację lub krioterapię, które pomogą w szybszym gojeniu się miejsca podanego leczeniu.

 

  • metoda Hemoron

 

Metoda ta wykorzystuje elektrody o niskim napięciu i średniej częstotliwości. Przystawia się je do podstawy guzków krwawniczych, a przepływający prąd ma za zadanie zmniejszyć przepływ krwi w splotach tętniczo-żylnych. Tym sposobem hemoroidy są zmniejszane, a jednocześnie usuwa się objawy i dolegliwości związane z tym schorzeniem.

 

Artykuł napisany we współpracy z: http://klinikiziemlewski.pl/wroclaw

 
Tagi: