Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Porady  »  Łagodzenie objawów menopauzy

Łagodzenie objawów menopauzy

Opublikowano w kategorii Porady       
Łagodzenie objawów menopauzy

Opowieści o skutkach ubocznych menopauzy, które zmieniają kobietę, dezorganizują życie codzienne jej i bliskich sprawiają, że wydarzenie to owiane jest wieloma stereotypami. Czy słusznie?

Każda kobieta może doświadczyć mało komfortowych objawów, ale obecnie można je skutecznie minimalizować.

 

Menopauza, przekwitanie czy klimakterium?

 

Menopauza to czas kiedy ustaje miesiączkowanie, zanikają funkcje jajników, a kobieta staje się bezpłodna. Zazwyczaj pojawia się u pań w okolicy 45-55 roku życia,  choć moment jej rozpoczęcia zależy od wielu czynników (genetycznych, fizycznych, środowiskowych itp.). Wszystkie trzy terminy - menopauza, przekwitanie i klimakterium - traktowane są zamiennie i nie jest to błąd, choć każde z nich opisuje odrobinę inną fazę tego okresu.

 

  • menopauza - ostatnia miesiączka w życiu kobiety, po której przez rok od momentu jej wystąpienia nie pojawia się żadne krwawienie.

 

  • przekwitanie i klimakterium - etap między możliwością prokreacji, a początkiem okresu starzenia się. Występuje przed i po menopauzie, a rozpoznać go można na podstawie charakterystycznych objawów zwiastujących zbliżanie się menopauzy.

 

Objawy menopauzy

 

Każda kobieta przechodzi okres przekwitania inaczej - nie wszystkie objawy charakterystyczne dla tego etapu życia mogą wystąpić. Za ich pojawienie się odpowiedzialne są przede wszystkim zmiany hormonalne, które w przybliżeniu można traktować analogicznie do zmian w okresie dojrzewania.

 

Ginekolog współpracujący z Kliniką Ziemlewski z Warszawy przedstawia najczęściej występujące symptomy zbliżającej się menopauzy, przy czym część z nich może pojawić się nawet 2-3 lata przed menopauzą - są to tzw. objawy wypadowe.

 

  • uderzenia gorąca,

  • nocne poty,

  • bezsenność, wahania nastrojów, uczucie zmęczenia, zaburzenia koncentracji,

  • wiotczenie mięśni dna macicy,

  • suchość pochwy,

  • problemy z nietrzymaniem moczu,

  • ból podczas współżycia

  • itp.

 

Łagodzenie objawów psychicznych

 

Objawy psychiczne są najbardziej dotkliwe, ponieważ ich skutki odczuwa nie tylko kobieta, ale także jej najbliższe otoczenie. Pozostawione same sobie, bez żadnej interwencji mogą przybierać na sile, a czasami być początkiem depresji. W tak zaawansowanych przypadkach należy wspomóc się wizytą u psychologa, a nawet psychiatry.

 

Na inne, łagodniejsze problemy, tj. wahania nastrojów, brak koncentracji, lęk czy poczucie bezradności powinny podziałać wszystkie aktywności relaksujące i odprężające. Kobietom z takimi objawami poleca się umiarkowaną aktywność fizyczną, poszukanie nowego hobby, zwiększenie aktywności w życiu codziennym i zawodowym oraz zdrowszą dietę.

 

Można przyjmować hormonalną terapię zastępczą (HTZ), jednak warto na początek wypróbować metody naturalne.

 

Łagodzenie objawów ze strony fizycznych

 

Objawy fizyczne, szczególnie ze strony układu moczowo-płciowego, są mało komfortowe, często także wstydliwe i wywołujące pogorszenie samopoczucia psychicznego. Złagodzić je można za pomocą wspomnianej już HTZ, ale istnieją też i inne sposoby ich łagodzenia.

 

Kobietom, które cierpią na suchość pochwy, wysiłkowe nietrzymanie moczu, rozluźnienie pochwy, a także na nawracające zapalenia i zakażenia pęcherza oraz cewki moczowej polecamy skorzystanie z usług ginekologii estetycznej - mówi ekspert Kliniki Ziemlewski działającej w Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu. To obecnie najlepsza nieinwazyjna alternatywa dla lekoterapii czy zabiegów chirurgicznych.

 

Ten sposób łagodzenia fizycznych objawów menopauzy jest możliwy dzięki zabiegom laserowym. Choć brzmi to mało komfortowo to usługi te przeprowadzane są w znieczuleniach miejscowych i trwają, co najwyżej, kilkanaście minut. Wiązka lasera doprowadza do przebudowy tkanek pochwy i okolic, dzięki czemu zwiększa ich napięcie i poziom nawilżenia. To wystarczy, aby zlikwidować lub znacznie złagodzić większość objawów klimakterium.

 

Tak jak nie wszystkie kobiety doświadczą takich samych objawów menopauzy w takim samym natężeniu, tak nie istnieje jedno, sprawdzone remedium. Każda z pań powinna dopasować leczenie objawów do swoich potrzeb, ale co najważniejsze - nie zniechęcać się. Menopauza otwiera nowe możliwości w życiu kobiety i warto skupić się przede wszystkim na nich.

 

 

Więcej informacji uzyskasz na stronie: http://klinikiziemlewski.pl/galeria

 
Tagi: