Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Choroby  »  Kiła: czy trzeba się jej bać?

Kiła: czy trzeba się jej bać?

Opublikowano w kategorii Choroby       
Kiła: czy trzeba się jej bać?

Kiła jest chorobą wysoce zakaźną: łatwo można się nią zarazić drogą płciową, ale nie tylko. Przyjrzyjmy się bliżej jednej z najbardziej znanych chorób wenerycznych.

Kiła (nazywana dawniej syfilisem) jest chorobą wyjątkowo podstępną, ponieważ jej pierwsze objawy można łatwo przeoczyć. Wiele zarażonych osób nawet nie zdaje sobie sprawę ze swojego zakażenia. Na kiłę cierpiało wielu wybitnych pisarzy i artystów, by wymienić tu chociażby Maupassanta, Wyspiańskiego czy Beethovena. Bardzo ważne jest, aby zacząć leczenie już w początkowych stadiach choroby, w przeciwnym razie może dojść w organizmie do nieodwracalnych zmian.

 

Pierwsze objawy kiły

Wyróżnia się dwa okresy rozwoju choroby: wczesny oraz późny. Kiła wczesna rozwija się do 2 lat od zakażenia, przy czym można w tym odcinku czasowym wyróżnić kiłę I okresu oraz kiłę II okresu. W każdym z tych okresów występują inne objawy.

W okresie I na ciele pojawia się bezbolesna okrągła grudka w miejscu, w którym bakteria krętka bladego wniknęła do organizmu. Charakterystyczna jest też wysypka, zlokalizowana najczęściej na dłoniach, stopach i po bokach tułowia. Może przybrać postać sąsiadujących ze sobą bladoróżowych plamek lub niewielkich czerwonych grudek. Pojedyncze małe punkciki raczej nie stanowią powodu do niepokoju (mogą być na przykład reakcją alergiczną organizmu na jakiś nowy produkt spożywczy w diecie lub na leki). Więcej o różnego rodzaju wysypkach przeczytasz na stronie Prom Report

 

Okres utajony

Po niedługim czasie pierwsze objawy całkowicie zanikają, a choroba przechodzi w okres utajony. Jest to tym groźniejsze, że w tym czasie krętek blady (bakteria odpowiedzialna za wywołanie kiły) rozprzestrzenia się w organizmie i atakuje narządy wewnętrzne. Jeśli w porę nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń. Po kilku latach od momentu zakażenia syfilis uszkadza układ nerwowy oraz układ krążenia, wywołując tym samym szereg innych poważnych chorób.

 

Jak można się zarazić kiłą?

Do zarażenia kiłą dochodzi poprzez kontakty seksualne: zarówno pochwowe, jak również analne oraz oralne (choć ta ostatnia ewentualność stwarza najmniejsze ryzyko). Warto podkreślić, że nawet pocałunek może być przyczyną zakażenia, jeśli zmiany kiłowe zaszły w jamie ustnej osoby chorej. Nie trzeba się jednak obawiać dotykania przedmiotów, z którymi miała styczność osoba chora. Nawet picie z tego samego kubka nie stwarza ryzyka zarażenia się.

 

Czy kiłę można wyleczyć?

Kiłę leczy się antybiotykami, m. in. penicyliną. W większości przypadków, jeśli choroba zostanie wcześnie rozpoznana i podjęte zostanie odpowiednie leczenie, następuje całkowity powrót do zdrowia. Jeśli jednak leczenie zostanie podjęte zbyt późno, będzie można jedynie zahamować rozwój krętka bladego w organizmie, lecz nie sposób cofnąć powstałych już uszkodzeń.