Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Dolegliwości  »  Jakie są przyczyny krwawienia z nosa?

Jakie są przyczyny krwawienia z nosa?

Opublikowano w kategorii Dolegliwości       
Jakie są przyczyny krwawienia z nosa?

Krwawienie z nosa nie jest samodzielną jednostką chorobową, lecz objawem występującym w przebiegu wielu schorzeń, czyli jest tak zwanym objawem niespecyficznym. Dlatego też u jego źródeł może leżeć zarówno poważny nowotwór, jak i zwykłe przeziębienie.

Niezależnie od intensywności, krwawienie oznacza zawsze swoisty sygnał o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu organizmu. Dotyczy to przede wszystkim przyczyn określanych jako ogólne, czyli niewynikające z chorób czy urazów nosa, a mające podłoże w schorzeniach ogólniejszej natury. W szczególności dotyczy to między innymi nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, zaburzeń krwawienia i krzepnięcia, niewydolności wątroby, niektórych chorób zakaźnych.

Z kolei do przyczyn miejscowych można zaliczyć uraz mechaniczny nosa, uszkodzenie naczyń krwionośnych, nieprawidłowości naczyniowe, uszkodzenie lub wysychanie błony śluzowej, infekcja górnych dróg oddechowych.

Osobną kwestię stanowią krwawienia z nosa u dzieci. W okresie między trzecim a ósmym rokiem życia, a później w okresie dojrzewania, sporadyczne występowanie krwawień nie ma z reguły podłoża natury chorobowej. Jeżeli jednak objaw ten zbyt często się powtarza, krwawienie jest obfite lub towarzyszą mu inne niepokojące symptomy w rodzaju gorączki, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem pediatrą. Uporczywie powracające krwawienia mogą być spowodowane wadami budowy jamy ustnej i nosowej, na przykład przerostem migdałka, budową przegrody nosowej czy nadmiarem naczyń.

Trzeba także zdawać sobie sprawę, że niekiedy krwawienie pochodzi nie z nosa, ale na przykład z płuc, żołądka czy żylaków przełyku. Jest to wówczas symptom bardzo poważnych stanów chorobowych.