Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Porady  »  Jaka jest przyszłość chirurgii plastycznej?

Jaka jest przyszłość chirurgii plastycznej?

Opublikowano w kategorii Porady       
Jaka jest przyszłość chirurgii plastycznej?

Historia chirurgii plastycznej jest długa. Na pewno liczy sobie znacznie więcej lat, niż wielu współczesnych ludzi byłoby skłonnych pomyśleć. Chirurgia plastyczna ma nie tylko setki, ale nawet tysiące lat.

 Pierwsze znane próby podejmowania takiego leczenia miały miejsce już w starożytności. Piękno wówczas kultywowano, czego wyraz znaleźć można w pochodzącej z tamtych czasów sztuce. Cenili je ówcześni i do jego utrzymania dążyli. W tym celu przeprowadzane były właśnie pierwsze, z punktu widzenia współczesności także bardzo proste, zabiegi mające poprawiać wygląd. O ile jednak kwestie związane stricte z utrzymaniem młodości w pierwszych wiekach obecnej ery nie były znaczące, to chirurgia plastyczna w tym czasie powoli, ale mimo wszystko się rozwijała. Lekarze skupili się wówczas na usuwaniu negatywnych skutków wypadków bądź chorób. W historii chirurgii plastycznej pojawiają się próby na zwierzętach, ale także te wykonywane przed wiekami przez lekarza na samym sobie. Nie można zaprzeczyć, że w przeszłości najważniejsze było ocalanie życia. Wygląd osób dotkniętych różnymi tragediami pozostawał w cieniu tej zasadniczej walki. Z czasem jednak coraz bardziej doceniano jego wpływ na jakość życia, a nawet i zdrowie psychofizyczne. Wraz ze wzrostem tej świadomości rosło również znaczenie chirurgii plastycznej. A także blisko związanej z nią, choć odrębnej dziedziny, mianowicie medycyny estetycznej.

Chirurgię plastyczną do dzisiaj często wiąże się z medycyną estetyczną. A nawet błędnie myli te pojęcia. Obie służą bowiem poprawie wyglądu. Należy jednak pamiętać, że chirurgia plastyczna pomaga ludziom w zwalczaniu różnego rodzaju defektów i następstw chorób bądź wypadków. Natomiast medycyna estetyczna skupia się raczej na zachowaniu i przywracaniu ładnego, atrakcyjnego i młodszego wyglądu. Obie te dziedziny mogą współpracować. Nie są jednak tym samym, o czym też warto pamiętać. Gabinet specjalisty zajmującego się medycyną estetyczną odwiedzają osoby, które są niezadowolone z jakiejś części swojego ciała. Chcą wyglądać lepiej, młodziej lub zwyczajnie inaczej. Natomiast chirurg plastyczny to lekarz, który w swojej codziennej pracy spotyka osoby po trudnych przejściach. Czasami jego zadaniem jest usunięcie następstw chorób. Może też podjąć się przywrócenia sprawności bądź poprawy jakości życia. Absolutnie nie należy postrzegać takiego lekarza jako osoby, która zajmuje się wyłącznie korektą nosów czy powiększaniem piersi. To krzywdzący stereotyp dziedziny medycyny, która pomaga ludziom w walce z licznymi problemami. Wspiera pacjentów walczących z rakiem, będących po amputacji, a także między innymi ofiary poparzeń.

Chirurgia plastyczna już teraz jest ważnym rodzajem medycyny. Zajmujący się nią lekarze wspierają swoich kolegów z innych oddziałów. Szczególnie silne związki chirurgia plastyczna ma z innymi specjalizacjami chirurgicznymi, głównie zajmującymi się młodymi pacjentami oraz tymi związanymi z układem nerwowym.  Poza tym chirurgia plastyczna wpisuje się w leczenie urazów układów kostno-stawowego i mięśniowego. Pomaga w rozwiązywaniu problemów psychologicznych, które bardzo często są nieodłącznym elementem zmagania się z chorobami, wadami genetycznymi oraz następstwami różnego rodzaju wypadków. Nie można zatem zaprzeczyć, że chirurgia plastyczna ma wszechstronne zastosowanie. I właśnie dzięki temu ma też szansę stać się w przyszłości jeszcze ważniejszą dziedziną medycyny. Już teraz chirurdzy plastyczni odpowiadają za poprawę wyglądu ciała, ale także za usprawnienie jego funkcjonowania. Ich praca wpisuje się w poprawę jakości życia wielu ludzi. Z chirurgii plastycznej korzystają osoby w różnym wieku, począwszy od malutkich dzieci aż po osoby starsze. Jej rozwój służy kolejnym pokoleniom. Pomaga ona poszczególnym jednostkom poczuć się lepiej i podnieść poczucie własnej wartości. Samoakceptacja wydaje się czymś naturalnym, jednak większości ludzi przychodzi ciężko. Pomoc w poprawie wyglądu bądź usunięciu jego defektów to ważny element procesu polubienia siebie.