Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Dolegliwości  »  Jak złagodzić ból gardła?

Jak złagodzić ból gardła?

Opublikowano w kategorii Dolegliwości       
Jak złagodzić ból gardła?

Ból gardła może wystąpić w każdej porze roku – raz jego przyczyną będzie niska temperatura, innym razem długotrwałe przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu. Jak się z nim uporać?

W wielu przypadkach ból gardła, zwłaszcza jeśli nie jest długotrwały i bardzo intensywny, nie wymaga specjalistycznego leczenia i można sobie z nim poradzić domowymi sposobami. Natomiast jeśli ból stale się nasila i towarzyszą mu inne objawy, takie jak wysypka, gorączka, trudności w oddychaniu, ropa lub powiększone węzły chłonne, koniecznie trzeba udać się do lekarza. Ból gardła może mieć charakter chwilowy i być spowodowany nagłą zmianą temperatury powietrza. Częściej jednak jest rezultatem infekcji wirusowej, bywa też pierwszą oznaką ogólnego przeziębienia.

Ponieważ antybiotyki nie są skuteczne w zwalczaniu wirusów, trzeba oprócz leczenia samego przeziębienia uciekać się do miejscowych sposobów łagodzenia bólu gardła. Najprościej jest zaopatrzyć się w pastylki lub tabletki do ssania, ale wspomagać nasze gardło w zwalczaniu infekcji można też przy użyciu domowych środków. Należą do nich: płukanki z ciepłej wody z solą lub ziołowe, na przykład z czarnego bzu, rumianku, lipy, szałwii; picie ciepłych (ale nie gorących) napojów, przede wszystkim mleka z miodem i czosnkiem; inhalacje, które łagodzą ból i nawilżają gardło. Skuteczny okaże się z pewnością okład z ciepłych ziemniaków lub z wody z octem.

Niekiedy ból gardła spowodowany jest anginą, czyli zakażeniem typu bakteryjnego. Objawy są wtedy wielorakie i bardziej nasilone, pojawia się wysoka gorączka, czasami powiększeniu ulegają węzły chłonne, może też pojawić się ropa. Konieczna jest w takiej sytuacji wizyta u lekarza, który przepisze odpowiednie antybiotyki, natomiast oprócz tego możemy łagodzić objawy stosując wspomniane okłady czy płukanki.