Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Porady  »  Jak zdrowo się odżywiać?

Jak zdrowo się odżywiać?

Opublikowano w kategorii Porady       
Jak zdrowo się odżywiać?

Coraz częściej zwracamy uwagę na to, co i jak jemy. Mamy świadomość, że zdrowe odżywianie ma wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie.

Zdrowa dieta polega na przestrzeganiu kilku podstawowych zasad:

 

  •     5 posiłków dziennie,
  •     posiłki co 3-4 godziny,
  •     pijemy 1,5-2 l wody dziennie,
  •     jemy powoli,
  •     jemy wszystkie produkty w odpowiednich proporcjach.

 

Przestrzeganie tych reguł sprzyja nie tylko utrzymaniu prawidłowej wagi, ale także zrzucaniu zbędnych kilogramów. Zapewnia to prawidłowy metabolizm, a organizm nie musi na zapas gromadzić produktów przemiany materii na czas, kiedy nie dostarczymy mu pożywienia.

 

Najważniejszym posiłkiem jest śniadanie, które ma dostarczyć energii na większą część dnia, a zwłaszcza na czas naszej największej aktywności. Nie zaczynajmy dnia od kawy, bo ona powoduje uczucie sytości, ale od zjedzenia obfitego śniadania.

 

Drugie śniadanie spożywamy w pracy lub w szkole, dlatego trzeba przygotować je wcześniej, inaczej skazani będziemy na drożdżówki lub słodycze.

 

Jeżeli obiad spożywamy poza domem, to warto zapakować sobie przygotowane wcześniej produkty i podgrzać je w mikrofalówce lub skorzystać z obiadów serwowanych w stołówce. Absolutnie nie należy jeść fastfoodów, które są produktami wysokoprzetworzonymi.

 

Podwieczorek powinien składać się z owoców lub warzyw. Należy spożywać ok. 500 g owoców i warzyw dziennie. Kolacja najpóźniej 2 godziny przed snem. Oba ostatnie posiłki powinny być lekkie, bo nasz organizm przygotowuje się do odpoczynku i zmniejsza metabolizm.

 

Na wartość odżywczą produktów wpływ ma nie tylko sposób ich obróbki (najlepiej gotować), ale także sposób przechowywania. Najlepiej stosować pojemniki oznaczone symbolem zezwalającym na kontakt z żywnością. Drugie śniadanie do pracy możemy zapakować w wygodne pojemniki plastikowe lub jednorazowe styropianowe. Dzięki temu owoce i sałatki nie zniszczą się podczas drogi i będą skutecznie zabezpieczone przed światłem i powietrzem. Podobnie jest z przygotowanymi wcześniej obiadami. Bardzo praktyczne są lunchboxy lub naczynia dzielone, w których możemy umieścić obiad kilkudaniowy.

 

Jeśli jesteś entuzjastą zdrowego odżywiania oraz suplementów diety na bazie naturalnych składników, powinieneś odwiedzić sklep Ekoflos.pl