Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Choroby  »  Jak wyleczyć zatoki?

Jak wyleczyć zatoki?

Opublikowano w kategorii Choroby       
Jak wyleczyć zatoki?

Jeśli typowy katar utrzymuje się dłużej niż kilka dni i towarzyszy mu ból głowy, może to znaczyć, że mamy do czynienia z zapaleniem zatok.

Zatoki nosowe to przegrody powietrzne połączone z jamą nosa. Ich zadaniem jest ochrona mózgu przed urazami na zasadzie amortyzatorów oraz nawilżanie wdychanego przez nos powietrza. Podczas stanu zapalnego wytworzona wydzielina blokuje ich ujścia. Powietrze zaczyna uciskać ścianki, co powoduje ból w okolicy czoła i u nasady nosa, zwłaszcza w godzinach porannych lub podczas pochylania. Dodatkowo występuje gorączka, brak apetytu i złe samopoczucie, a spływająca wydzielina może powodować kaszel. Przyczyną takiego stanu rzeczy najczęściej jest zakażenie wirusowe lub bakteryjne. Może ono być efektem częstych infekcji dróg oddechowych lub próchnicy zębów. Często dotyka alergików, osoby cierpiące na astmę czy skrzywienie przegrody nosowej.

W początkowej fazie choroby możliwe jest wyleczenie jej domowymi sposobami. Najskuteczniejsze z nich to:

1. Kompresy z soli. Dostępna w aptekach sól jodowo-bromowa powinna być podgrzana na suchej patelni, zawinięta w płócienną ściereczkę i przyłożona do czoła. Związki jodu i bromu pomogą oczyścić nos.

2. Okłady z grochu. Kilka łyżek grochu w lnianym woreczku należy podgrzać do temperatury 60oC i również przykładać do czoła powyżej nosa.

3. Inhalacje. Można je robić z roztworu soli (4-6 łyżek na 2 litry gorącej wody) lub ziół (50 g na litr gorącej wody). Doskonały jest rumianek, tymianek, mięta pieprzowa, szałwia, skrzyp polny. Podobne działanie rozkurczowe mają olejki eteryczne: eukaliptusowy, majerankowy, kamforowy czy lawendowy. Ważne jest, by pochylając przykrytą ręcznikiem głowę nad miską z gorącym naparem mieć zamknięte oczy i nie zbliżać za bardzo twarzy. Inhalacja powinna trwać ok. 10 minut i być stosowana codziennie przez 7 dni.

4. Maści rozgrzewające. Udrażniają nos i zatoki, wystarczy wsmarować je w okolice czoła i skroni, a potem przewiązać głowę ciepłą opaską. Najefektywniejsze działanie mają maści eukaliptusowe, rozmarynowe, sosnowe, kamforowe oraz jałowcowe.

5. Cebula, czosnek, przyprawy. Wdychanie ich oparów udrażnia nos i zatoki, podobnie jak starty chrzan, podgrzana w piekarniku gorczyca czy herbata z dodatkiem imbiru i cynamonu. Kurację należy przerwać, jeśli występuje łzawienie oczu.

 

Ważne jest też zapewnienie choremu odpowiednich warunków:

  • ograniczenie kontaktu z zanieczyszczeniami, które uszkadzają błonę śluzową nosa, takimi jak dym, pyły, związki chemiczne,
  • oczyszczanie klimatyzatorów, w których mogą gnieździć się bakterie,
  • przyjmowanie dużych ilości płynów, gdyż nawilżona śluzówka jest bardziej odporna na ataki drobnoustrojów,
  • utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza za pomocą nawilżaczy lub mokrych ręczników, rozłożonych na grzejnikach.

Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż tydzień, należy skonsultować się z lekarzem. Na podstawie badań oraz rozmowy z pacjentem dobiera on odpowiednią kurację. W bardziej skomplikowanych przypadkach może zlecić badania mikrobiologiczne, endoskopię (badanie wziernikowe) lub tomografię komputerową czy badające alergię testy skórne. Wtedy zapada decyzja o podaniu antybiotyków, a w przypadku ich nieskuteczności zaleca się operację endoskopową nosa i zatok (poszerzenie naturalnych ujść za pomocą wziernika), septoplastykę, czyli korekcję przegrody nosa lub polipektomię - usunięcie z nosa i zatok polipów, blokujących ich drożność. Dolegliwości związanych z zatokami nie wolno bagatelizować, gdyż prowadzić mogą do wielu powikłań, włącznie z zapaleniem opon mózgowych i ropniem mózgu.