Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Dolegliwości  »  Jak walczyć z trądzikiem różowatym i jakie są przyczyny jego powstawania?

Jak walczyć z trądzikiem różowatym i jakie są przyczyny jego powstawania?

Opublikowano w kategorii Dolegliwości       
Jak walczyć z trądzikiem różowatym i jakie są przyczyny jego powstawania?

Trądzik różowaty nie jest jedynie dolegliwością nastolatków. Niedoskonałości tego typu często pojawiają się z różnych przyczyn u osób dorosłych i są bardzo uciążliwe. Niżej dowiesz się o przyczynach powstawania trądziku u osób dojrzałych i metodach jego zwalczania.

Czym jest trądzik różowaty?

Jest to przewlekła zapalna choroba skóry, która charakteryzuje się zaczerwienieniem, pajączkami oraz bolesnymi krostkami, dotyka szczególnie osób dojrzałych. W tym przypadku wyróżnia się trzy podstawowe zmiany:

 • rumieniowe,
 • przerostowe,
 • grudkowe i krostkowe.

Głównym objawom tych zmian skórnych towarzyszy świąd i pieczenie. Miejscami, w których dolegliwość pojawia się najczęściej, są: nos, czoło, policzki i broda. W niektórych przypadkach zmiany skórne pojawiają się również na szyji i dekolcie, skórze główy i plecach. Powikłaniem towarzyszącym trądzikowi różowatemu jest zapalenie spojówek.

Klasyfikacja trądziku różowatego według National Rosacea Society:

 1. Oczna.
 2. Przerostowo-naciekowa.
 3. Ziarniniakowa.
 4. Rumieniowa z teleangiektazjami.

 

Przyczyny powstawnia trądziku różowatego

Trądzik różowaty ma swoje podłoże w zaburzeniach naczynioruchowych. Jest on głównie zaliczany do chorób genetycznych, a powstawanie trądzikowych zmian skórnych najczęściej powodują:

 • choroba tarczycy,
 • zaburzania miesiączkowania,
 • drożdżaki,
 • nadużywanie alkoholu,
 • przyjmowanie zbyt dużych dawek witaminy B6 i B12,
 • częste korzystanie z basenów i saun,
 • duża ilość ciężkostrawnych potraw w diecie,
 • przyjmowanie zewnętrznych preparatów.
   

 Przebieg choroby i metody zwalczania

 1. Pierwszym etapem powstawania trądziku różowatego są pojawiające się i znikajace czerwone plamy - silne rumieńce.
 2. Powstawanie na skórze pajączków, grudek lub ropnych krostek.
 3.  Zmiany na skórze stają się coraz bardziej zauważalne w środkowej części twarzy.
 4. W 50% pojawiają się dolegliwości oczne, zwykle są to: zapalenie spojówek i zapalenie brzegów powiek.

Wiadomością, która na pewno zmartwi osoby cierpiące na tą chorobę skóry, jest fakt, że nie można jej do końca wyleczyć. W wielu przypadkach dolegliwość nawraca. Stosując jednak odpowiednie i dobrze dobrane preparaty miejscowe i zabiegi chirurgiczne lub laserowe, możemy zapobiec powstawaniu innych zmian i znacznie ograniczyć rozwój choroby.

Trzeba jednak pamiętać, że żadnej decyzji o sposobie leczenia nie możemy podejmować samowolnie. Konieczna jest wizyta u specjalisty, który określi stopień rozwoju choroby i dobierze odpowiednie metody leczenia. Doświadczony dermatolog, taki jak np. ten z IdealMed, którego znajdziecie na stronie http://idealmed.com.pl/dermatologia, odpowiednio dobierze profesjonalne metody leczenia w walce z trądzikiem o różnych postaciach. W tym Centrum Medycznym z Lublina możliwe jest też wykonanie wielu innych zabiegów, mających na celu poprawę kondycji skóry i zagwarantowanie pieknego wyglądu każdego dnia. O jednym z nich przeczytacie tutaj.

Wizyta w odpowiednim i doświadczonym gabinecie dermatologicznym jest podstawowym i najważniejszym elementem wpływającym na skuteczną walkę z chorobą. Wiele osób popełnia błąd, szukając na własną rękę odpowiedniej metody leczenia i testując je wszystkie po kolei. Pamiętajmy, że każdy z nas jest inny i każdy posiada inne predyspozycje skórne, dlatego odpowiednie leczenie zależy od profesjonalnego i dokładnego badania skóry.