Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Dolegliwości  »  Jak walczyć z migreną?

Jak walczyć z migreną?

Opublikowano w kategorii Dolegliwości       
Jak walczyć z migreną?

Kiedy sporadycznie występujące bóle głowy przeradzają się w dość częste, długotrwałe, uporczywe dolegliwości, możemy mówić o migrenie. Jak z nią walczyć? Czy da się ją całkowicie wyeliminować?

Migrena to schorzenie, które tak naprawdę nie jest do końca opisane. Zarówno jej przyczyny, przebieg, jak i leczenie są sprawą do tego stopnia indywidualną, że nie da się wyróżnić uniwersalnego złotego środka na zażegnanie tej dokuczliwej przypadłości. 

Najczęściej ataki migreny spowodowane są jakimś konkretnym czynnikiem lub zespołem kilku czynników. Dlatego leczenie w pierwszym rzędzie polega na kontroli własnego organizmu i uświadomieniu sobie, co wywołuje bóle, a następnie na zminimalizowaniu lub całkowitym wyeliminowaniu danego czynnika z życia. Takich elementów wywołujących migrenę może być wiele – od stresu i napięcia nerwowego, poprzez czynniki meteorologiczne, aż po przyjmowane leki oraz niektóre pokarmy. Jeśli już przekonamy się, co sprawia, że pojawiają się u nas napady migreny, będzie nam zdecydowanie łatwiej z nią walczyć.

Kiedy już dopadnie nas dotkliwy atak migreny, możemy zastosować kilka praktyk, które przyniosą nam choćby częściową ulgę. Przede wszystkim, powinniśmy zadbać wtedy o całkowity spokój i relaks. Dobrze jest położyć się w cichym, wywietrzonym, zaciemnionym pomieszczeniu, zamknąć oczy i spróbować zasnąć. Dodatkowo na czoło możemy położyć kojący okład. Jednocześnie można też sięgnąć po lek przeciwbólowy, np. mający w składzie ibuprofen, paracetamol lub kwas acetylosalicylowy. Ulgę w migrenie może też przynieść rozluźniająca kąpiel z olejkami eterycznymi lub odprężający prysznic. Dodatkowo możemy wspomagać się ziołami. Kozłek lekarski, złocień maruna, melisa, rumianek, chmiel – oto rośliny lecznicze, które pozwolą nam zminimalizować przenikliwe, utrudniające normalne funkcjonowanie, ataki migreny.