Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Choroby  »  Jak rozpoznać chorobę Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita?

Jak rozpoznać chorobę Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita?

Opublikowano w kategorii Choroby       
Jak rozpoznać chorobę Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita?

Diagnoza choroby Leśniowskiego-Crohna wymaga łącznej oceny zarówno wyników badania podmiotowego, jak i również wyników badania przedmiotowego. Pod uwagę brane są także badania dodatkowe.

Najłatwiej dokonać diagnozy po ocenie endoskopowej obrazu jelita z pobraniem odpowiednich wycinków do badania histopatologicznego. Warto wspomnieć również i o tym, że w różnicowaniu chorób zapalnych z chorobami czynnościowymi bardzo pomocne mogą okazać się badania laboratoryjne (np. morfologia krwi lub oznaczenie stężenia CRP).


Jakie dodatkowe badania mogą okazać się przydatne?

Jeżeli chodzi o badania obrazowe, to bardzo użyteczna może okazać się tomografia komputerowa. Choroba Leśniowskiego-Crohna charakteryzuje się pogrubieniem ściany jelita ograniczonym wyłącznie do prawostronnej części jelita grubego, co jest bardzo widoczne właśnie na tomografii komputerowej. Dzięki dokładnej tomografii można zaobserwować także włóknisty rozrost krezki i obecność ropni w jamie brzusznej.

Bardzo przydatne mogą okazać się także wszelkie metody diagnostycznej oceny stanu jelita cienkiego, które, jak powszechnie wiadomo, zaliczane jest do trudno dostępnego odcinka przewodu pokarmowego. Kluczowe znaczenie w tym przypadku ma badanie kolonoskopowe, a dokładniej mówiąc pobranie wycinków do badania histopatologicznego. Pamiętać należy również i o tym, że nie ma tak naprawę ścisłych kryteriów rozpoznania tej choroby. Bardzo ciężko jest ją odróżnić między innymi od wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.


Wrzodziejące zapalenie jelita - jak rozpoznać?

Przy rozpoznawaniu wrzodziejącego zapalenia jelita lekarze w pierwszej kolejności muszą wykluczyć infekcyjną przyczynę objawów. Konieczne jest badanie kału w poszukiwaniu leukocytów. Wykonuje się także z niego posiew oraz hodowlę Shigella, Salmonella, Campylobacter i wielu innych drobnoustrojów. Głównym badaniem, które pozwala na dokładne ustalenie ostatecznego rozpoznania, jest endoskopia jelita grubego z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego.

Czytaj więcej o chorobie Leśniowskiego-Crohna: http://flakirozrabiaki.org/