Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Choroby  »  Jak rozpoznać anginę?

Jak rozpoznać anginę?

Opublikowano w kategorii Choroby       
Jak rozpoznać anginę?

Angina to inaczej ostre zapalenie migdałków podniebiennych oraz błony śluzowej gardła. Najczęściej występuje u dzieci i młodzieży i bywa niesłusznie bagatelizowana, gdyż jej objawy przypominają przeziębienie.

Jest choroba zakaźną, przenoszoną droga kropelkową, jej leczenie wymaga więc izolacji chorego. Wywoływana jest w większości przypadków przez paciorkowce beta z grupy A. Rozwija się w ciągu 1-3 dni od wystąpienia zakażenia i od początku towarzyszą jej pierwsze symptomy, czyli osłabienie i ból głowy. Cechą charakterystyczną jest zaczerwienienie, powiększenie i obrzęk migdałków, a wręcz całej jamy ustnej. Towarzyszy temu ostry ból gardła, uniemożliwiający przełykanie. W ciągu 48 godzin pojawiają się też naloty śluzowo-ropne i wysoka gorączka - nawet powyżej 38 stopni. Rozpulchnienie migdałków w skrajnych przypadkach może doprowadzić do mechanicznej niedrożności gardła.

Innymi objawami anginy są powiększone i obolałe węzły chłonne oraz ból promieniujący ze strony ucha. U zakażonych dzieci do 7 lat dodatkowo występują wymioty, zaś u osób starszych możliwe są bóle kostno-stawowe. Obrzęk węzłów chłonnych uniemożliwia choremu skręcanie szyi i utrudnia oddychanie, zauważalna jest zmiana barwy głosu oraz nieprzyjemny zapach z ust - skutek ropnych wysięków. Objawom fizycznym towarzyszą też psychiczne - złe samopoczucie, brak apetytu, zmęczenie i apatia.

Nie ma domowych sposobów na wyleczenie anginy. Wprawdzie płukanki z szałwii, rumianku i tymianku mogą złagodzić ból gardła, ale właściwa kuracja polega na podawaniu antybiotyków oraz leków przeciwbólowych. Intensywność objawów jest jednak tak duża i bolesna, że nie pozostawia wątpliwości co do konieczności kontaktu z lekarzem.

Tagi: