Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Porady  »  Jak pozbyć się nalotu na języku?

Jak pozbyć się nalotu na języku?

Opublikowano w kategorii Porady       
Jak pozbyć się nalotu na języku?

Nalot na języku powstaje często wskutek niewłaściwej diety, ale może być też symptomem mniej lub bardziej poważnych chorób. To problem nie tylko zdrowotny, ale i estetyczny. Jak się go pozbyć?

Nalot na języku może przybierać różne barwy: białą, żółtą, zieloną lub brązową. Nie zawsze musi być oznaką choroby. Czasem źródłem problemu jest niewłaściwa dieta, niedobory witaminowe, obniżona odporność. Nalot na języku występuje u bardzo wielu zdrowych ludzi – dlatego nie należy wpadać w panikę, jeśli już się zauważy u siebie jakieś niepokojące zmiany. W takich przypadkach wskazana jest wizyta u laryngologa, który będzie mógł stwierdzić, na ile problem jest poważny.

 

W których miejscach pojawia się nalot?

Nalot pojawia się najczęściej na grzbietowej powierzchni języka. Jest ona pokryta dużą ilością brodawek, zwłaszcza w części najbliższej przełyku i gardła, które raczej nie pokrywają się nalotem i pozostają czerwone. Jeśli osad obejmuje jedynie tylną część języka i ma barwę szaro-żółtawą, można domniemywać, że przyczyną problemu jest refluks jelitowo-żołądkowy, przypadłość charakteryzująca się zwracaniem treści pokarmowej z żołądka do przełyku. W takich przypadkach zaleca się przyjmować leki, które zmniejszą nasilenie objawu, a także unikać spożywania określonych produktów.

Jeśli język na całej powierzchni pokryty jest nalotem, może to wskazywać na chorobę ogólnoustrojową, taką jak cukrzyca, niedokrwistość, kiła czy zakażenie wirusem HIV. Najlepiej skonsultować się bezzwłocznie z lekarzem, by potwierdzić lub wykluczyć podejrzenie poszczególnych schorzeń.

Oprócz grzbietowej powierzchni języka nalotem pokrywają się także powierzchnie boczne. Jeśli nalot pojawia się najpierw na nich, a dopiero później na stronie grzbietowej, może to sygnalizować rozwój komórek rakowych w obrębie jamy ustnej.

 

Skonsultuj się z lekarzem

Kluczowa w postawieniu diagnozy jest rozmowa z pacjentem. Na ogół pozwala ona już na samym wstępie potwierdzić lub wykluczyć wstępne domysły. Bardzo istotne znaczenie dla rozpoznania przyczyn nalotu mają takie czynniki jak codzienna dieta, tryb życia, korzystanie z używek czy objawy towarzyszące, takie jak świąd czy pieczenie, które mogą wskazywać na grzybicę. Na podstawie rozmowy lekarz może zlecić odpowiednie badania.

 

Jeśli nalot jest oznaką choroby, należy podjąć leczenie. W lżejszych przypadkach po zastosowaniu leków zabarwienie języka powinno wrócić do normy. Natomiast jeśli nie jest to symptom chorobowy, czasem wystarczy tylko zmienić dietę, zadbać o higienę jamy ustnej, odstawić używki.