Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Porady  »  Jak leczyć grypę?

Jak leczyć grypę?

Opublikowano w kategorii Porady       
Jak leczyć grypę?

Nieleczona grypa może skończyć się poważnymi powikłaniami zdrowotnymi. Dlatego nie należy zaniedbywać objawów. Jak szybko i skutecznie wyleczyć się z grypy?

Grypa jest chorobą zaraźliwą, dlatego pierwszą rzeczą, o której należałoby pamiętać w ramach profilaktyki, jest unikanie bezpośrednich kontaktów z osobami chorymi. Nie ma żadnego leku, który zwalczałby przyczynę infekcji – pozostaje jedynie łagodzenie objawów. Infekcja może się nie ujawnić nawet przez 3 pierwsze dni od zarażenia. Czy przed grypą można się jakoś ustrzec? Jak ją skutecznie leczyć? Na te oraz inne pytania odpowiadamy poniżej.

 

Czy szczepienie daje efekty?

Producenci szczepionek przeciwgrypowych zachęcają nas do tego, aby w okresie jesienno-zimowym się szczepić. Podobno nawet jednorazowa szczepionka jest w stanie uchronić nas przed zachorowaniem w danym sezonie. Prawda jest jednak taka, że jakkolwiek szczepionka rzeczywiście może wesprzeć ludzki układ immunologiczny, a tym samym zmniejszyć ryzyko zachorowania, to jednak z pewnych ważkich powodów nie zawsze musi być skuteczna. Szczepionki wprowadzone do obiegu rok temu mogą się nie sprawdzić w walce z wirusami, które ciągle ulegają mutacjom. Mutacje mogą być tak daleko idące, że profilaktyczny zastrzyk nie spełni swojego zadania. Dlatego szczepionki nie dają stuprocentowej ochrony przed grypą. Mimo wszystko jednak warto je stosować – chociażby z tego względu, że zmniejszają ryzyko zachorowania.

 

Nie lekceważ choroby!

Nie należy lekceważyć symptomów choroby. Na czas infekcji wskazane jest zrobienie sobie krótkiej przerwy od obowiązków: zawodowych, szkolnych czy jakichkolwiek innych. Warto korzystać z domowych sposobów na grypę, znanych już naszym babciom: mleko z miodem i czosnkiem oraz herbata z sokiem malinowym są w stanie zdziałać cuda.

Oprócz takich domowych lekarstw warto zaopatrzyć się w tabletki do ssania (na gardło) oraz w inne apteczne specyfiki, pomagające w walce z chorobą. Pij dużo płynów: zdrowotne właściwości mają zwłaszcza soki z malin, lipy oraz bzu czarnego.

Niezwykle ważne jest umożliwienie organizmowi pełnej regeneracji po przebytej chorobie. Nie podejmuj intensywnej aktywności fizycznej tuż po wyzdrowieniu, nie wystawiaj się na przenikliwe zimno i wiatr.

 

Powikłania po grypie

Po przebytej chorobie mogą wystąpić powikłania, takie jak zapalenie płuc, mięśnia sercowego, a nawet mózgu. Lekceważenie dolegliwości wskazujących na te choroby może skończyć się tragicznie. Dlatego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek powikłań należy skontaktować się bezzwłocznie z lekarzem.

 

Chcesz poznać więcej sposobów na wyleczenie grypy? Wejdź na stronę Product-Port - znajdziesz tutaj porady zdrowotne, a także artykuły dotyczące sportu i urody.