Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Badania  »  Jak interpretować wyniki badań krwi i moczu?

Jak interpretować wyniki badań krwi i moczu?

Opublikowano w kategorii Badania       
Jak interpretować wyniki badań krwi i moczu?

Morfologia i analiza moczu są podstawowymi zlecanymi przez lekarzy badaniami. Dostając do ręki wyniki, często nie mamy zielonego pojęcia, jak je zinterpretować. Leukocyty, erytrocyty, hematokryt – jakie parametry są w normie, a jakie już powinny nas zaniepokoić?

Jeśli chodzi o badania krwi, najczęściej badany jest poziom czerwonych krwinek, czyli erytrocytów, krwinek białych, czyli leukocytów, stężenie hemoglobiny, hematokryt, to jest stosunek objętości krwinek czerwonych do osocza i ilość trombocytów, czyli płytek krwi. Prawidłowy wynik w przypadku erytrocytów wynosi 3,5 mln do 5,2 na mm sześcienny dla kobiet i 4,2 do 5,4 dla mężczyzn. Wyniki poniżej tej normy oznaczają anemię.

Jeśli chodzi o hemoglobinę, to norma dla kobiet wynosi 12 do 16, u mężczyzn 14 do 18 g/dl, zaś w odniesieniu do średniej masy hemoglobiny w krwince (wskaźnik MCHC) - od 33 do 37 dla obu płci. Ilość płytek krwi, czyli trombocytów, u zdrowej osoby mieści się w przedziale od 150 000 do 400 000 na mm sześcienny. Istotną informację o stanie zdrowia może dostarczyć też poziom leukocytów - norma w tym przypadku wynosi 4000 do 10 000.

Równie ważne dane znajdziemy w wynikach analizy moczu. Wyniki badania moczu nie tylko pomagają w zdiagnozowaniu chorób układu moczowego, ale także dostarczają informacji na temat funkcjonowania innych narządów. W tym przypadku możemy jednak sami wychwycić niepokojące sygnały, zwłaszcza, jeśli barwa moczu różni się od normalnej. W odniesieniu do analizy laboratoryjnej istotny jest na przykład odczyn PH, określający stężenie jonów wodorowych, który powinien zawierać się w przedziale 5-8. Sygnałem zmian chorobowych może też być niedostateczna przejrzystość moczu, który w normalnym stanie powinien być klarowny. Analiza moczu wykazuje też zazwyczaj takie wskaźniki, jak obecność białka, cukru czy bilirubiny. Pamiętajmy jednak, że normy dla danych elementów badania różnią się w zależności od laboratorium, dlatego odczytując wyniki, należy kierować się podanymi przy nich informacjami.