Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Badania  »  Hipochondria – czym się objawia i jak z nią żyć?

Hipochondria – czym się objawia i jak z nią żyć?

Opublikowano w kategorii Badania       
Hipochondria – czym się objawia i jak z nią żyć?

Wydaje się, że w dzisiejszych czasach łatwiej niż kiedyś ulec hipochondrii. Większy dostęp do informacji na temat chorób może sprzyjać popadaniu w obsesję. Kiedy można mówić o hipochondrii i jak sobie z nią radzić?

Hipochondria jest zaburzeniem psychicznym, które często dotyka osób żyjących samotnie oraz wykazujących tendencje do stanów lękowych i depresyjnych. Choć hipochondrycy uważani są za utrapienie lekarzy i bywają obśmiewani w społeczeństwie, ich zaburzenie może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu fizycznym.

 

Setki dolegliwości, jedna prawdziwa

Typowy hipochondryk jest przekonany o tym, że cierpi co najmniej na jedną chorobę. Zwykle jednak osoby z tym zaburzeniem diagnozują u siebie więcej niż jedną dolegliwość, a po wykluczeniu ich przez lekarza szybko odnajdują kolejną. Co znamienne, hipochondrycy biorą za objawy chorobowe typowe i prawidłowe reakcje organizmu. O hipochondrii możemy mówić, gdy pacjent uskarża się na domniemane problemy co najmniej pół roku.

 

Cyberchondria, czyli hipochondryk w Internecie

Obsesję hipochondryka w dzisiejszych czasach nakręca Internet. Potencjalnych diagnoz jest tam mnóstwo i dotyczą niemal wszystkiego. Z takim dostępem do „wiedzy” hipochondrycy mnożą swoje choroby, a później usiłują zweryfikować swoje teorie w gabinecie lekarskim. Słabość do rozgrzebywania swoich domniemanych chorób w Internecie ma już nawet swoją nazwę – jest to cyberchondria.

 

Czy hipochondria to prawdziwa choroba?

Hipochondryków często traktuje się z przymrużeniem oka. Jednak gdy taki pacjent trafi już do lekarza, specjalista musi przeprowadzić badania, które pomogą mu z całą pewność wykluczyć prześladującą pacjenta chorobę. U samego hipochondryka jego zaburzenie może poza tym wywołać faktyczne objawy psychosomatyczne, np. nerwobóle. Jest też grupa pacjentów z hipochondrią, którzy choć uważają się za poważnie chorych, panicznie boją się lekarzy i konsultacji w gabinecie. Gdy więc coś dolega im naprawdę, ich choroba może zostać niewykryta i rozwijać się. Problem jest więc realny, a z hipochondrią najlepiej udać się do psychoterapeuty.