Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Choroby  »  Grzybica paznokci: objawy, przyczyny, leczenie

Grzybica paznokci: objawy, przyczyny, leczenie

Opublikowano w kategorii Choroby       
Grzybica paznokci: objawy, przyczyny, leczenie

Grzybica paznokci jest jedną z najtrudniejszych do wyleczenia odmian grzybicy. Co ją powoduje, jakie objawy jej towarzyszą i jak ją leczyć? Na te oraz na inne pytania odpowiadamy poniżej.

Grzybica paznokci jest jedną z tych chorób, które określa się jako wstydliwe. W zaawansowanym stadium stanowi problem nie tylko zdrowotny, ale również estetyczny. Paznokcie dotknięte infekcją przybierają odstręczający, żółtawo-brązowy kolor, stają się łamliwe, ulegają stopniowemu rozpadowi. W skrajnych przypadkach odpada cała płytka. Dlatego tak ważna jest natychmiastowa interwencja po zaobserwowaniu pierwszych objawów.

 

Co wywołuje grzybicę paznokci?

Grzybica paznokci to przypadłość dotycząca 21% populacji. Bardzo często poprzedza ją grzybica stóp, która – jeśli jest nieleczona – rozwija się z biegiem czasu i zagarnia coraz więcej obszarów na skórze. O ile grzybicę stóp jest stosunkowo łatwo wyleczyć (przynajmniej jeśli leczenie zostało podjęte w porę), o tyle grzybica paznokci bywa najczęściej o wiele trudniejsza do zwalczenia. Płytka paznokciowa stanowi naturalną ochronę dla grzybów, które mają pod nią doskonałe warunki do rozwoju i rozprzestrzeniania się. Najłatwiej paść ich ofiarą w miejscach publicznych: saunach, basenach, łaźniach, szatniach, siłowniach itp. Infekcja może również nastąpić na skutek noszenia cudzych butów czy skarpet. Poza tym grzybicy paznokci sprzyjają takie choroby jak otyłość, cukrzyca, anemia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, hormonalne, zaburzenia układu immunologicznego oraz układu krążenia. Niekiedy grzybica paznokci jest spowodowana długotrwałym przyjmowaniem antybiotyków, stosowaniem sterydów lub chemioterapią.

 

Objawy grzybicy paznokci

Najbardziej charakterystycznym objawem grzybicy paznokci jest zmiana odcienia płytki paznokciowej z naturalnego na żółty, a w dalszej kolejności na brązowy. Czasem zmianę tę poprzedza pojawienie się plamek na płytce. Paznokieć z biegiem czasu zaczyna się rozwarstwiać, staje się coraz grubszy. Objawom tym towarzyszy nieprzyjemny zapach stóp, spowodowany gromadzeniem się grzybiczych złogów pod płytką.

 

Jak leczyć grzybicę paznokci?

Najlepszym rozwiązaniem będą różnego rodzaju preparaty przeciwgrzybicze. Dobra maść na grzybicę, jeśli tylko zostanie w miarę wcześnie użyta, jest w stanie poradzić sobie z infekcją. W bardziej zaawansowanych przypadkach leczenie miejscowe warto uzupełnić przyjmowaniem leków doustnych.