Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Porady  »  Grypa – szczepić się czy nie?

Grypa – szczepić się czy nie?

Opublikowano w kategorii Porady       
Grypa – szczepić się czy nie?

Na szczęście coraz więcej osób podchodzi w sposób poważny do schorzenia, jakim jest grypa. Nie należy jej bagatelizować, zwłaszcza że nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań.

Grypa mylona jest czasem ze zwykłym przeziębieniem. Tymczasem jest to zupełnie inna choroba, dużo poważniejsza, wywoływana przez inne czynniki. Podczas gdy przeziębieniom towarzyszą zazwyczaj łagodne objawy, takie jak stan podgorączkowy, katar, kaszel czy bóle gardła, grypa przybiera dużo ostrzejszą formę. Gwałtowna, wysoka gorączka, bóle głowy, mięśni i kości, dreszcze, znaczne osłabienie, rozbicie – oto najczęstsze symptomy grypy. Choroba ta wywoływana jest przez wirus grypy, który rozprzestrzenia się drogą kropelkową.

Zauważywszy u siebie objawy grypy, zdecydowanie nie należy ich lekceważyć. Najlepiej niezwłocznie udać się do lekarza, może ona bowiem przybrać bardzo niebezpieczną dla zdrowia postać. Niedoleczona grypa może też odezwać się w przyszłości i być przyczynkiem innych groźnych chorób. Do najczęstszych powikłań grypy należą: zapalenie oskrzeli, płuc, infekcje ucha środkowego, infekcje zatok, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie mózgu, niewydolność nerek. To tylko niektóre z chorób, które mogą nastąpić w następstwie grypy.

Najlepszym sposobem, aby uniknąć grypy, jest oczywiście szczepienie. Wykonać je powinny przede wszystkim osoby będące w tzw. grupie podwyższonego ryzyka, czyli między innymi: dzieci i osoby powyżej 50. roku życia, pracownicy służby zdrowia, służb publicznych i domów opieki społecznej, osoby z przewlekłymi chorobami krążenia i chorobami układu oddechowego, osoby po przeszczepach, kobiety planujące ciążę.