Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Dolegliwości  »  Domowe sposoby na aftę

Domowe sposoby na aftę

Opublikowano w kategorii Dolegliwości       
Domowe sposoby na aftę

Afty, choć przeważnie znikają samoistnie, są uciążliwe i powodują ciągle utrzymujący się dyskomfort. Na szczęście jest to dolegliwość, którą da się załagodzić na wiele sposobów. Przyjrzyjmy się kilku sprawdzonym domowym metodom.

Afta to owrzodzenie wewnątrz jamy ustnej, pojawiające się głównie na podniebieniu miękkim, na języku czy w zagłębieniu policzka, przy dziąśle. Może być pojedyncze i niewielkie lub rozwinąć się do kilku skupionych wokół siebie plamek. Afta charakteryzuje się białym lub żółtawym nalotem, otoczonym zaczerwienioną krawędzią o nieregularnym kształcie. Nawet gdy jest nieduża, objawia się bólem, pieczeniem i swędzeniem. Uporczywości te nasilają się podczas jedzenia, picia, mówienia czy przełykania śliny. Afta jako ubytek w błonie śluzowej i stan zapalny może wynikać z najróżniejszych czynników. Często jest następstwem uszkodzenia mechanicznego, do którego doszło podczas mycia zębów, jedzenia czy noszenia protezy lub aparatu korekcyjnego. Do pojawienia się afty mogą się również przyczynić choroby zębów i dziąseł, niewystarczająca higiena jamy ustnej, przyjmowanie antybiotyków, obniżenie odporności organizmu, spożycie nieumytego warzywa czy owocu, konsumpcja potraw ostrych, kwaśnych lub twardych (orzechy, chipsy, twarde pieczywo, cytrusy), silny stres, alergia, korzystanie z brudnych sztućców, zmiany hormonalne czy wreszcie niewłaściwa dieta, powodująca niedobory witamin i minerałów.

 

Jak uśmierzyć ból towarzyszący afcie?

Wiele domowych i naturalnych preparatów pomoże nam załagodzić objawy afty. Wszystkie wymienione poniżej zioła i substancje charakteryzują się przede wszystkim tym, że mają działanie antybakteryjne lub antyseptyczne. Wspomogą więc gojenie się afty i ograniczą jej dokuczliwość.

 

Kostka lodu, miód, aloes

Zarówno kostka lodu, miód, jak i aloes to takie remedia na aftę, które przynoszą natychmiastową ulgę. Kawałek lodu przyłóżmy na chwilę do bolesnego miejsca i przytrzymajmy językiem. Osoby z nadwrażliwością zębów powinny zamiast lodu rozprowadzić wewnątrz jamy ustnej miód, który ma właściwości przeciwbakteryjne i łagodzące. Ból przyćmi również nacięta łodyżka aloesu, której sokom pozwolimy spłynąć na aftę.

 

Płukanki

Zioła – takie jak szałwia, rumianek czy łopian – również o działaniu łagodzącym i ściągającym, najbardziej pomocne będą w formie płukanki. Liście wybranego ziela lub mieszankę zalejmy wrzątkiem, odcedźmy i odstawmy napar do wystygnięcia. Jamę ustną płuczmy nim trzy razy dziennie.

Płukanki możemy przygotować, wykorzystując też inne środki, np. sól, sodę oczyszczoną, ocet jabłkowy czy wodę utlenioną. Do szklanki ciepłej wody wsypmy pół łyżeczki soli lub sody oczyszczonej. Ocet jabłkowy lub wodę utlenioną połączmy zaś z ciepłą wodą w proporcji 1:2. Płuczmy kilka razy dziennie.

Soda oczyszczona odkazi aftę i zminimalizuje pieczenie, także wtarta w bolące miejsce (początkowo kontakt sody z aftą będzie dla nas nieprzyjemny, ale po chwili odczujemy pozytywny efekt). Odrobinę sody rozrabiamy z wodą tak, aby powstała pasta. Preparat nakładamy na owrzodzenie. Podobną pastę stworzymy też z drożdży piwowarskich lub proszku do pieczenia. Pamiętajmy, że środek przeciwdziałający objawom afty w postaci maści lub żelu dostaniemy w aptece. Wybór jest dość szeroki, więc jeśli domowe metody nam nie odpowiadają, sięgnijmy po preparat apteczny.

W czasie owrzodzenia starajmy się unikać przyjmowania pokarmów i napojów, które mogą zintensyfikować podrażnienie. Odstawmy więc alkohol, ostre przyprawy, produkty kwaśne i kruche przekąski. Codziennie zjedzmy natomiast jogurt lub wypijmy kefir, które pomogą odbudować w jamie ustnej właściwą florę bakteryjną. Nie żałujmy sobie warzyw, które wzbogacą nasz ustrój o witaminy i sole mineralne.

Afta powinna zniknąć samoistnie w przeciągu 7-10 dni. Zdarza się, że stan zapalny utrzymuje się w jamie ustnej do kilku tygodni. Jeśli jednak po miesiącu od chwili przedsięwzięcia pierwszych środków zaradczych nie widzimy rezultatów i owrzodzenie nadal nam dokucza, zgłośmy się do lekarza pierwszego kontaktu. Może się okazać, że stan zapalny jest objawem choroby ogólnoustrojowej (np. anemii). Postąpmy w ten sam sposób, gdy afta powraca częściej niż trzy razy w roku.