Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Porady  »  Dlaczego po udarze potrzebna jest rehabilitacja?

Dlaczego po udarze potrzebna jest rehabilitacja?

Opublikowano w kategorii Porady       
Dlaczego po udarze potrzebna jest rehabilitacja?

Udar mózgu wywołuje poważne zmiany w funkcjonowaniu organizmu i dlatego po ustabilizowaniu się stanu chorego należy jak najszybciej podjąć rehabilitację. Czym grożą zaniedbania w tym względzie i gdzie najlepiej podjąć rehabilitację? O tym poniżej.

Udar mózgu to jedna z głównych przyczyn niepełnosprawności u osób dorosłych. Niepełnosprawność spowodowana udarem może mieć różny stopień nasilenia. Czasem obejmuje jedynie motorykę, zdarza się jednak, że w parze z ograniczoną sprawnością ruchową idą zaburzenia związane z pamięcią i rozumieniem słów, a także – szerzej – odbieraniem zewnętrznych bodźców. Mogą pojawić się problemy z koncentracją. Warto jednak wiedzieć, że podjęta w porę rehabilitacja zmniejsza ryzyko groźnych powikłań.

 

Im wcześniej, tym lepiej

W zależności od tego, jak szybko wdrożona zostanie rehabilitacja, pacjent ma mniejszą lub większą szansę na powrót do zdrowia. Liczy się każdy dzień, dlatego nie należy zwlekać. Ćwiczenia rehabilitacyjne powinny być dostosowane indywidualnie do każdego pacjenta. Niewskazane są jakiekolwiek przerwy w rekonwalescencji – mogą one utrudnić choremu powrót do zdrowia. Najlepiej rozpocząć rehabilitację już na oddziale udarowym (po tym, jak stan chorego się ustabilizuje). Następnie powinno się ją kontynuować na oddziałach rehabilitacji neurologicznej, ewentualnie w warunkach ambulatoryjnych, a później – domowych.

 

Czy rehabilitacja jest skuteczna?

Jak najbardziej. Da się zauważyć wyraźną współzależność między konsekwentną i długofalową rehabilitacją a poziomem sprawności psychofizycznej kilka lat po udarze. Badania statystyczne dowodzą, że pacjenci, którzy nie podjęli rehabilitacji, byli pod tym względem w zdecydowanie gorszej sytuacji. Natomiast pacjenci rehabilitowani odzyskiwali częściową lub nawet całkowitą sprawność.

 

Rehabilitacja po udarze mózgu: jaką klinikę wybrać?

Najlepszą opcją będzie prywatny ośrodek rehabilitacji po udarze mózgu. Dlaczego? Ponieważ w prywatnych klinikach lekarze mają większą swobodę w doborze ćwiczeń i w związku z tym mogą dostosować program rehabilitacyjny do indywidualnych potrzeb i możliwości chorego. Państwowe ośrodki podlegają odgórnym ograniczeniom, które mogą odbić się ujemnie na rekonwalescencji. Poza tym w prywatnej klinice rehabilitanci mogą poświęcić więcej czasu i uwagi poszczególnym pacjentom, ponieważ tych drugich jest mniej niż w ośrodkach związanych umową z Narodowym Funduszem Zdrowia.