Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Choroby  »  Depresja - czym się objawia i jak można ją leczyć

Depresja - czym się objawia i jak można ją leczyć

Opublikowano w kategorii Choroby       
Depresja - czym się objawia i jak można ją leczyć

Niewiele jest chorób, na które zachorować mogą zarówno kobiety jak i mężczyżni, ludzie rasy białej jak i czarnej, osoby w wieku 20 czy 60 lat. Ale na pewno jedną z nich jest depresja.

Choroba ta może dopaść każdego z nas i to w najmniej spodziewanym momencie. Gdy człowiek już zachoruje, bardzo trudno jest „wrócić do normy”, a proces leczenia może trwać nawet kilka lat. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia i zgłoszenie się do lekarza, gdy tylko zauważymy pierwsze objawy choroby.

Co powinno nas zaniepokoić? Objawów jest kilka. Pierwszym z nich jest bezsenność. Śpimy krótko, niespokojnie, jesteśmy przez to ciągle zmęczeni i rozdrażnieni. Idąc dalej, zaczyna nam brakować sił, jesteśmy apatyczni, nie mamy energii, często nie możemy skończyć rozpoczętej czynności. Kolejnym objawem jest nerwowość, impulsywność itp. Wszystko nas drażni, nie możemy słuchać muzyki, nasze ulubione potrawy nagle tracą smak, ubrania które zakładaliśmy na specjalne okazje nagle zostają odrzucone do kąta. Dochodzą do tego bóle i zawroty głowy, problemy z trawieniem, czasem drżenie rąk. Często osoby u których rozpoczyna się depresja zauważają spadek libido, przez co kontakty seksualne stają się rzadkie lub całkiem zanikają.

Co więc należy robić, jeżeli zauważymy u siebie te objawy? Przede wszystkim nie możemy ich lekceważyć. Należy udać się do lekarza, najlepiej psychiatry, gdyż on najszybciej będzie mógł zdiagnozować naszą chorobę. Może on też zaproponować nam odpowiednie leki antydepresyjne lub też inną terapię. Bardzo ważną rolę w terapii odgrywa rodzina chorego i jego znajomi. Muszą oni zrozumieć problem chorego i w odpowiedni sposób mu pomagać. Częste rozmowy, wspólne uprawianie sportu (bieganie, jazda na rowerze, spacery), wspólne wykonywanie róznego rodzaju czynności z całą pewnością sprawią, że osoba z depresją zacznie akceptować siebie, co pozwoli na powolne wychodzenie z choroby. Bo właśnie samoakceptacja jest najlepszym “lekarstwem” na depresję. Nie możemy sie o wszystko winić, nie możemy widzieć w sobie tylko “złych kolorów”. Wspólne oglądanie filmów (najlepiej komedie), wyjazd na wakacje (do słonecznych krajów), są doskonałą terapią dla chorego, która ułatwi przezwyciężenie choroby.

Chociaż depresję trudno wyleczyć, nie należy z góry zakladać, że nie ma sensu się leczyć. Warto, chociażby miało to trwać kilka lat. A potem, gdy już wygramy z chorobą, będziemy mogli pomagać innym, którzy też cierpią na tę jakże niebezpieczną przypadłość.