Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Porady  »  Czy można wyleczyć alergię?

Czy można wyleczyć alergię?

Opublikowano w kategorii Porady       
Czy można wyleczyć alergię?

Powody występowania tak powszechnego dzisiaj zjawiska, jakim jest alergia, nie są do końca rozpoznane. Wskazuje się dwie zasadnicze grupy jej przyczyn, mianowicie czynniki genetyczne i środowiskowe.

Alergia to nadmierna reakcja układu immunologicznego organizmu na ponawiający się kontakt z jakąś substancją, na przykład pyłkami roślin, sierścią zwierząt, kurzem, substancjami chemicznymi. Nadwrażliwa reakcja obronna może przejawiać się  miejscowo, w postaci zmian skórnych czy zapalenia błon śluzowych, lub jako choroba całego organizmu. 

Los osoby chorej na alergię nie jest łatwy, musi się ona borykać się z rozmaitymi dolegliwościami, ale także zmienić dawny styl życia, podporządkować je określonym regułom i ograniczeniom, aby wykluczyć wszelkie kontakty z uczulającą substancją. Alergii nie da się bowiem całkowicie wyleczyć, jedynym skutecznym sposobem na jej uniknięcie jest wyeliminowanie alergenu ze swojego środowiska. Najpierw należy jednak właściwie rozpoznać rodzaj substancji uczulającej, czego dokonuje się przeprowadzając specjalne testy alergometryczne lub prowokacyjne oraz wykonując badania krwi określające poziom stężenia przeciwciał przeciw konkretnym antygenom. Oprócz tego typu badań ważną rolę odgrywa wywiad, który umożliwia bardziej precyzyjne ustalenie przyczyn i okoliczności występowania reakcji uczuleniowej, co pozwala skonkretyzować alergen. 

Współczesna medycyna stosuje oczywiście określone farmaceutyki o przeznaczeniu antyalergicznym, jednak ich działanie polega na minimalizowaniu lub całkowitym wyeliminowaniu dolegliwości towarzyszących reakcji alergicznej, natomiast nie leczy samej alergii. Są to leki przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy, metyloksantyny, kromony, cholinolityki czy adrenalina. Często stosowaną metodą jest też immunoterapia, czyli odczulanie, którego celem jest spowodowanie tolerancji organizmu na alergen, a co za tym idzie - brak reakcji alergicznej.