Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Badania  »  Czemu służy cytologia i jak często powinno się ją wykonywać?

Czemu służy cytologia i jak często powinno się ją wykonywać?

Opublikowano w kategorii Badania       
Czemu służy cytologia i jak często powinno się ją wykonywać?

Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej występujących rodzajów nowotworów w naszym kraju – rocznie zostaje zdiagnozowany u ok. 5 tysięcy Polek. Jeśli zaś chodzi o liczbę zgonów spowodowanych rakiem szyjki macicy, Polska znajduje się w czołówce Europy.

Badanie cytologiczne to popularna nazwa pobrania wymazu z szyjki macicy, który to zabieg wykonuje się w ramach profilaktycznych badań przesiewowych raka szyjki macicy w trakcie badania ginekologicznego. Ma to ogromne znaczenie dla zdrowia kobiet, ponieważ rak szyjki macicy rozwija się z reguły przez kilka lat, a przed jego powstaniem jest widoczny tak zwany stan przedrakowy, który badanie cytologiczne jest w stanie wychwycić. Wcześnie wykryty rak szyjki macicy jest zaś całkowicie wyleczalny.

Chociaż istnieją tak zwane dodatkowe czynniki ryzyka, między innymi wczesna inicjacja seksualna, duża liczba partnerów, wiek 45-55 lat, palenie papierosów czy duża liczba porodów, to jednak ryzyko zachorowania dotyczy praktycznie każdej kobiety. Nowotwór szyjki macicy jest bowiem efektem zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Z tego względu cytologię powinno się wykonywać profilaktycznie co dwa, trzy lata i nie później, niż trzy lata po rozpoczęciu współżycia seksualnego. Jeśli natomiast nastąpiło zakażenie wirusem brodawczaka lub występują dodatkowe czynniki ryzyka, badanie należy przeprowadzać co roku. Wymaz można pobrać podczas rutynowego badania ginekologicznego i jest to zabieg zupełnie bezbolesny, w wielu przypadkach może się natomiast okazać zabiegiem ratującym życie.