Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Badania  »  Ciśnieniomierze zegarowe: wady i zalety

Ciśnieniomierze zegarowe: wady i zalety

Opublikowano w kategorii Badania       
Ciśnieniomierze zegarowe: wady i zalety

Nowoczesne ciśnieniomierze są doskonałym narzędziem w stosowaniu profilaktyki zdrowotnej. Zalecane są do codziennego użytku tym pacjentom, u których stwierdzono nadciśnienie tętnicze. Jaki ciśnieniomierz powinien znajdować się w gabinecie lekarskim, a jaki warto stosować w domu?

Dla wielu osób decydującym kryterium przy wyborze między różnymi ciśnieniomierzami będzie cena, jednak nie zawsze jest to dobry wyznacznik. Przede wszystkim należy kierować się dokładnością pomiaru. Orientacyjny pomiar bywa zwodniczy i może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla pacjenta, może zagrażać nie tylko jego zdrowiu, ale również życiu. Warto również wziąć pod uwagę to, że jest to sprzęt, który może posłużyć wiele lat. Sam więc powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie: czy jest sens oszczędzać na zdrowiu?

Dobry ciśnieniomierz - cechy

Zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza najistotniejsze powinny być następujące cechy:

 • precyzyjny pomiar,
 • szeroka skala pomiaru,
 • uniwersalny mankiet,
 • trwałość i odporność na warunki zewnętrzne,
 • intuicyjna obsługa.

W tym miejscu można również wspomnieć, że dobry, precyzyjny aparat będzie posiadał odpowiednie certyfikaty. Nie można jednoznacznie wskazać, który aparat w danym przypadku będzie najlepszy, wiele bowiem zależy od producenta i od konkretnego modelu. Nawet najlepszy aparat może być niewystarczający, jeżeli osoba obsługująca ciśnieniomierz nie będzie z niego korzystać zgodnie z zaleceniami producenta. Nie można też jednoznacznie wskazać, czy lepszy będzie ciśnieniomierz zegarowy, czy elektroniczny. Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań użytkownika.

Rodzaje ciśnieniomierzy zegarowych

Wśród ciśnieniomierzy aneroidowych wyróżnia się urządzenia zintegrowane i niezintegrowane. Te pierwsze mają połączoną pompkę z manometrem. W tych drugich pompka jest oddzielona.

Ciśnieniomierz zegarowy - zalety i wady

Decydując się na zakup tego rodzaju ciśnieniomierza, powinieneś wiedzieć, że jest to idealny sprzęt diagnostyczny, profilaktyczny oraz kontrolny. Pomiar jest bardzo precyzyjny, jednak taki wynik można uzyskać jedynie przy stosowaniu się do techniki pomiarowej i zaleceń producenta. Błędy przy pomiarze powstają najczęściej na skutek pośpiechu, co również może mieć swoje negatywne konsekwencje i nieść ze sobą ryzyko poważnych powikłań zdrowotnych.

Zalety ciśnieniomierza:

 • ma niewielkie wymiary,
 • jest wygodny dla pacjenta,
 • jest bardzo dokładny.

Oczywiście nie jest to sprzęt pozbawiony wad. Oto one:

 • okresowa kalibracja - kalibrację należy przeprowadzać również w ciśnieniomierzach elektronicznych, więc tak naprawdę jest to standardowa wada przy tego typu urządzeniach,
 • ciśnieniomierze zegarowe nie są wskazane dla osób niedosłyszących,
 • zbyt szybkie opróżnianie mankietu może zafałszować wynik.

Wybór aparatu wbrew pozorom nie jest prostą sprawą. Jeśli potrzebujesz urządzenia do codziennego użytku w domowych warunkach, w zupełności wystarczający będzie ciśnieniomierz elektroniczny. Wystarczy prawidłowo założyć mankiet i wcisnąć przycisk, a po chwili uzyskamy wynik. Dodatkową zaletą ciśnieniomierza elektronicznego jest również to, że stosując go, możemy się objeść bez pomocy drugiej osoby.

W gabinecie lekarskim mogą znaleźć zastosowanie różne ciśnieniomierze. Wszystko zależy od priorytetów konkretnego specjalisty. Dla jednego istotny będzie czas przeprowadzenia badania, dla innego precyzyjny, miarodajny wynik. Nie ma tutaj jednego uniwersalnego modelu godnego polecenia. Na rynku są tysiące ciśnieniomierzy - sam musisz wybrać ten, który będzie dla Ciebie odpowiedni.