Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Dolegliwości  »  Ciężkie nogi - rozwiązania specjalistów

Ciężkie nogi - rozwiązania specjalistów

Opublikowano w kategorii Dolegliwości       
Ciężkie nogi - rozwiązania specjalistów

Ciężkie nogi to uczucie często doświadczane, aczkolwiek trudne do zdefiniowania. Nogi są obolałe, spuchnięte, nierzadko towarzyszą im skurcze. Jeśli problem ten dotyczy także Ciebie i szukasz sposobów na jego rozwiązanie - zobacz, co radzą specjaliści.

Ciężkie nogi - skąd się bierze to uczucie?

Główną przyczyną problemu jest zastój krwi w żyłach, czyli pierwszy objaw niewydolności żylnej. Powstaje ona wówczas, kiedy krew w kończynach dolnych, która płynie w kierunku serca zaczyna cofać się. To oznaka, że zastawki żylne nie działają prawidłowo, a w efektem tego mogą być żylaki i uwidocznienie się naczyń krwionośnych na powierzchni skóry. Aby zapobiec wytwarzaniu się zbyt dużego ciśnienia w żyłach, które doprowadza do takich właśnie zmian, woda krążąca wraz z krwią przenika do tkanek. W ten sposób powstają obrzęki, a tym samym - uczucie ciężkich nóg.

Skutki nieleczonego uczucia ciężkich nóg

Uczucie ciężkich nóg może pojawiać się w różnych sytuacjach, przy czym wiele z nich nie musi być groźnych dla zdrowia. To raczej sygnał, że coś w organizmie nie działa prawidłowo, a źródło problemu powinno być usunięte. Zlekceważenie tego symptomu i zaniechanie leczenia może skutkować pajączkami na ciele, żylakami i przewlekłą niewydolnością żylną. W sytuacjach ekstremalnych, także owrzodzeniem kończyn dolnych.

Kto może doświadczyć uczucia ciężkich nóg? Przede wszystkim kobiety, w każdym wieku. Przypadłość ta jest typowa u kobiet w ciąży, ale także osób, które długo przebywają w jednej pozycji - siedzą, stoją, zakładają nogę na nogę. Wówczas towarzyszą im objawy takie jak skurcze, drętwienie mięśni, ból i obrzęki. Ciężkie nogi to także przypadłość zawodowa fryzjerów czy też stewardess.

Jeśli chcesz rozpocząć leczenie tego schorzenia, powinieneś wybrać się do specjalisty.

Co radzi lekarz?

Lekarz rodzinny, internista (specjalista chorób wewnętrznych) lub chirurg - oto lekarze, do których powinieneś wybrać się w pierwszej kolejności. Powinni oni skierować Cię na dodatkowe badania, wśród których najlepszym będzie usg żył dolnych, czyli doppler. Ponadto lekarze Ci udzielą Ci rad, takich jak:

  • często zmieniaj pozycje,

  • nie zapominaj o ćwiczeniach fizycznych,

  • opuchnięte nogi układaj powyżej poziomu ciała,

  • unikaj gorących kąpieli, wizyt w solarium czy w saunie.

Co radzi dietetyk?

Prawidłowa dieta to jeden ze sposobów walki z obrzękami, które są główną przyczyną powstawania uczucia ciężkich nóg. Spowodowane jest to przede wszystkim zatrzymywaniem się wody w organizmie, a kwestię te można regulować odpowiednim sposobem odżywiania.

Pamiętaj o:

  • spożywaniu napoi niegazowanych,

  • przyjmowaniu dużej ilości płynów, które sprzyjają usuwaniu toksyn z organizmu i nawadnianiu go,

  • zminimalizowaniu ilości spożytej soli w posiłkach, ponieważ zatrzymuje ona wodę w organizmie,

  • zmniejszeniu wagi ciała

Co radzi specjalista medycyny estetycznej?

Choć specjalista z ośrodków, gabinetów i klinik medycyny estetycznej wydaje się być zaskakującym ekspertem w tym zestawieniu, to tak naprawdę może on dużo pomóc w kwestii usuwania przewlekłych obrzęków kończyn dolnych, a tym samym uczucia ciężkich nóg.

Wszystko dlatego, że kliniki posiadają urządzenia do drenażu limfatycznego. Co prawda wykorzystuje się je przede wszystkim do usuwania cellulitu, ale wiele osób korzysta z nich jako profilaktykę lub leczenie wspomagające usuwanie obrzęków, uczucia ciężkich nóg czy zapobieganie żylakom - mówi ekspert Kliniki Ziemlewski, znajdujących się w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.

Jeśli zainteresowany jesteś tą usługą, szukaj miejsc z aparatami do drenażu limfatycznego, np. Lymphastim. Dzięki niemu nie tylko pobudzisz układ limfatyczny i spowodujesz szybsze przemieszczanie się chłonki, ale także poprawisz krążenie, a tym samym lepiej odżywisz wszystkie komórki organizmu. A na dodatek - co można uznać jako bardzo dobry skutek uboczny - możesz wspomóc proces odchudzania.

Najlepszym sposobem na usuwanie uczucia ciężkich nóg jest zastosowanie się do wszystkich porad. Wykonując je w jednym czasie można liczyć na szybkie i skuteczne zlikwidowanie tego problemu.

 

 

Więcej informacji znajdziesz na: http://klinikiziemlewski.pl/poznan

Tagi: