Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Porady  »  Cellulit: jak powstaje i jak się go pozbyć?

Cellulit: jak powstaje i jak się go pozbyć?

Opublikowano w kategorii Porady       
Cellulit: jak powstaje i jak się go pozbyć?

Cellulit jest najbardziej widoczny na udach, piersiach i brzuchu. Może mieć różny stopień nasilenia. Jak to się dzieje, że skóra staje się grudkowa, pomarszczona i włóknista?

Cellulit określa się potocznie mianem „pomarańczowej skórki”, gdyż w miejscach dotkniętych zmianami skóra się marszczy i nabiera grudkowego wyglądu. Jest to bardzo nieestetyczne, nic więc dziwnego, że kobiety robią, co mogą, byleby tylko uniknąć niepożądanych defektów skórnych. Cellulit może mieć różne stadia zaawansowania – w niektórych przypadkach kwalifikuje się go nawet jako chorobę, jeśli towarzyszy mu nadwaga i jest bardzo widoczny.

 

Jak powstaje cellulit?

Cellulit to problem dotyczący zdecydowanej większości kobiet, zwłaszcza zaś tych, u których tkanka tłuszczowa kumuluje się w dolnych częściach ciała. Czynnikiem sprzyjającym pojawieniu się cellulitu jest nadwaga. Nieestetyczne zmiany skórne są bezpośrednio powiązane z nierównomiernym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej. Grudki pokrywające skórę to nic innego jak powiększone do nienaturalnych rozmiarów komórki tłuszczowe. Uciskają one naczynia krwionośne i limfatyczne, co wpływa ujemnie na krążenie i przemianę materii. Poza tym na skutek powiększenia adypocytów komórki absorbują mniejszą ilość tlenu i składników odżywczych z przyjmowanych pokarmów. W rezultacie organizm ma trudności z pozbywaniem się toksyn, co skutkuje gromadzeniem się szkodliwych substancji oraz wody w tkankach. W bardziej zaawansowanych stadiach tego procesu w miejscach objętych cellulitem może pojawić się obrzęk, który z kolei prowadzi do problemów z ukrwieniem.

 

Przyczyny powstawania cellulitu

Cellulit powstaje na skutek niedostatecznej ilości ruchu oraz siedzącego trybu życia. Winę może ponosić również nieodpowiednia dieta, bogata w cukier i sól. Powstawaniu niekorzystnych zmian na skórze sprzyja też noszenie bardzo obcisłych ubrań oraz częste palenie papierosów. Przyczyną mogą być także wady postawy oraz problemy z krążeniem.

 

Czy cellulitu można się pozbyć?

Tak, ale nie jest to łatwe. Wiele zależy od stopnia zaawansowania zmian skórnych. Im wcześniej podejmiesz walkę z cellulitem, tym lepsze osiągniesz efekty. W zwalczaniu cellulitu najważniejsze jest stosowanie takich metod, które pozwalają oczyścić organizm z gromadzącej się w tkankach wody, wzmocnić krążenie i zastąpić tłuszcz mięśniami. Jeśli cellulit nie jest zbyt widoczny, drastyczne metody nie będą potrzebne. Wystarczy wygospodarować sobie trochę czasu w ciągu dnia na regularną, intensywną aktywność fizyczną. Należy też ograniczyć spożycie soli i sodu – składniki te sprzyjają kumulowaniu się wody w organizmie. Dla uzyskania lepszych efektów warto stosować apteczne specyfiki usuwające nadmiar wody z tkanek. Bardzo skuteczne są preparaty przeznaczone specjalnie do walki z cellulitem, np. Cellinea: https://www.star5products.com/pl/cellinea-opinie-cena/