Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Badania  »  Badanie USG - po co i dla kogo?

Badanie USG - po co i dla kogo?

Opublikowano w kategorii Badania       
Badanie USG - po co i dla kogo?

Badanie USG to jedno z najbardziej popularnych i znanych badań, ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, do czego obecnie są wykorzystywane fale ultradźwiękowe? Kto i dlaczego wykonuje tego typu badania? Okazuje się, że mimo znanej terminologii nie zawsze utożsamiamy ten termin z właściwym znaczeniem.

Co to jest USG?

Badanie USG polega na wykorzystaniu zjawiska rozchodzenia, rozpraszania i odbijania się fal ultradźwiękowych na granicy ośrodków o różnorodnej gęstości. Głowice nowoczesnych aparatur USG wysyłają, a następnie odbierają fale mechaniczne, które odbijane są przez tkanki ciała. Tradycyjne badania USG pozwalają nam uzyskać przekrój poszczególnych tkanek ciała. Najnowsze aparaty pozwalają nam na bardzo szczegółową i niesłychanie precyzyjną diagnostykę tkanek z dokładną oceną ich struktury oraz ruchu, co ma olbrzymie znaczenie w badaniach narządu ruchu. Najnowsze techniki dopplerowskie pozwalają bardzo dokładnie uwidocznić wszystkie naczynia.

 

Gdzie wykonasz badanie

W Polsce jest bardzo wiele profesjonalnych klink radiologicznych, w których oferuje się kompleksowe badania USG. W dzisiejszych czasach klinki te najczęściej oferują badania ortopedyczne, naczyniowe oraz jamy brzusznej. Badania USG to doskonała propozycja przede wszystkim dla kobiet w ciąży, które dzięki temu badaniu mogą upewnić się, że ich ciąża przebiega prawidłowo i dziecku nic nie zagraża. Jednym z najlepiej wyposażonych miejsc jest Centrum Zdrowia Ogrodowa we Wrocławiu, gdzie radiolog specjalista wykonuje tego typu badania. Dowiedz się więcej na http://www.ogrodowa.wroclaw.pl/radiolog

 

Przebieg wizyty u specjalisty

Badania radiologiczne są również znakomitym sposobem na wczesną diagnozę wielu groźnych chorób, dlatego też badania te cieszą się tak wielkim zainteresowaniem. Wizyta u radiologa przeważnie ogranicza się wyłącznie do krótkiego wywiadu, który przeprowadzany jest zarówno przed badaniami RTG, jak również przed badaniami USG. Doświadczony radiolog przed wykonaniem badań powinien ustalić, czy dany pacjent nie ma żadnych przeciwwskazań. W dzisiejszych czasach radiolodzy coraz częściej odchodzą od zlecania tradycyjnych prześwietleń właśnie na rzecz badań USG, które są mniej obciążające dla organizmu i - co najważniejsze - nie szkodzą mu. Jak powszechnie wiadomo, badań RTG nie można przeprowadzać za często i jest bardzo wiele przeciwwskazań ich wykonywania, dlatego też badania USG z roku na rok zyskują coraz bardziej na popularności.

Poznaj wszystkich lekarzy specjalistów w Centrum Zdrowia Ogrodowa. Sprawdź więcej tutaj.