Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Badania  »  Badanie dermatoskopowe zmian skórnych - profilaktyka czerniaka

Badanie dermatoskopowe zmian skórnych - profilaktyka czerniaka

Opublikowano w kategorii Badania       
Badanie dermatoskopowe zmian skórnych - profilaktyka czerniaka

Pieprzyki, przebarwienia i znamiona mogą pojawić się na skórze każdego z nas i to w każdym momencie naszego życia.

Jednak nie każdy z nas wie, że niektóre z tych zmian w połączeniu z promieniowaniem słonecznym mogą wywołać u nas czerniaka - to złośliwy nowotwór skóry, który wykryty zbyt późno, stwarza zagrożenie dla naszego życia. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że nie każda zmiana musi od razu oznaczać nowotworu skóry, ale wcześnie wykryty czerniak może zostać całkowicie wyleczony i uchronić nas przed najgorszym. Warto zatem w celach profilaktycznych przeprowadzić badania dermatoskopowe, by wykluczyć chorobę, a także dowiedzieć się, jak odpowiednio postępować z wszelkimi zmianami w życiu codziennym.

Na czym polega badanie dermatoskopowe?

Badanie dermatoskopowe to nic innego, jak analiza wszelkich zmian skórnych pod mikroskopem - dzięki niemu możliwa jest obserwacja pieprzyków czy przebarwień w powiększeniu, co gwarantuje ich dokładną ocenę pod światłem oraz odróżnienie zmian barwnikowych od niebarwnikowych, a tym samym wykrycie zmian nowotworowych. Jest ono całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne - jednak musi być przeprowadzone przez doświadczonego specjalistę, gdyż analiza czerniaka jest niezwykle trudna - zaznacza dermatolog z Kliniki Grabczak w Krasnymstawie. Badanie można powtarzać wielokrotnie - oznacza to, że z wszelkimi niepokojącymi zmianami możemy zgłosić się do lekarza, który na podstawie tego badania oceni czy zmiana jest groźna dla naszego życia czy też nie. Analizie mogą poddać się osoby w różnym wieku, w tym również kobiety w ciąży.

Kto powinien zgłosić się na badanie?

Badaniom profilaktycznym czerniaka powinny poddawać się wszystkie osoby, które chcą, by lekarz dokonał oceny nowych lub starych zmian na skórze. Jednak regularne sprawdzanie jest szczególnie wskazane w przypadku osób, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka skóry. Są to przede wszystkim osoby, które:

 • posiadają na swoim ciele liczne znamiona o różnym kształcie, wielkości oraz kolorze;

 • mają bardzo jasną karnację, a przy tym jasne włosy oraz liczne piegi, które utrudniają opalanie oraz skłonność do poparzeń słonecznych;

 • posiadają genetyczne predyspozycje do wystąpienia czerniaka - jeśli u kogoś w rodzinie wystąpił już ten nowotwór skóry;

 • przebywają często na słońcu lub w solarium, a dodatkowo nie stosują odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem słonecznym;

 • obserwują od pewnego czasu pewne zmiany swoich przebarwień np. zmiana koloru, kształtu, wielkości lub pojawienie się wokół nich świądu, krwawienia lub bólu;

 • mają znamiona, które są przez nie często drażnione lub zahaczane np. podczas depilacji.

Podczas dermatoskopii specjalista oceni nasze zmiany i w razie wątpliwości zleci wykonanie biopsji lub też jej chirurgiczne wycięcie.

Jak uchronić się przed czerniakiem?

Trzeba zaznaczyć, że mamy bardzo duży wpływ na to, by zapobiec czerniakowi. Istotne znaczenie ma w tej kwestii odpowiednia ochrona przed niekorzystnym promieniowaniem UV:

 • Należy unikać nadmiernego wystawiania ciała na słońce w godzianch 11-15 - w tym czasie promieniowanie słoneczne jest najbardziej szkodliwe dla naszej skóry.

 • Podczas kąpieli słonecznych trzeba używać kremów ochronnych z wysokimi filtrami - smarowanie należy powtarzać co około 1-2 godziny.

 • Jeżeli korzystamy nie tylko z uroków słońca, ale też wody, trzeba pamiętać, by stosowany przez nas preparat był wodoodporny - promienie słoneczne w połączeniu z wodą prowadzą często do oparzeń, a to zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka.

 • Szczególną uwagę należy zwrócić na ochronę skóry naszych dzieci - oparzenia słoneczne w dzieciństwie mogą odezwać się w ich dorosłym życiu w postaci nowotworu skóry.

 • Najlepiej zrezygnować z opalania w solarium - badania pokazują, że ryzyko zachorowania na czerniaka jest większe w przypadku korzystania z solarium niż z naturalnych promieni słońca.

 • Należy zgłaszać się do dermatologa z każdą niepokojącą zmianą, a raz na rok decydować się na profilaktyczne badanie dermatoskopowe.

Tagi: