Tu jesteś: Medcentre | Medycyna w pigułce  »  Badania  »  Badania profilaktyczne mężczyzn po trzydziestce

Badania profilaktyczne mężczyzn po trzydziestce

Opublikowano w kategorii Badania       
Badania profilaktyczne mężczyzn po trzydziestce

W dzisiejszych czasach nikt już nie lekceważy znaczenia szeroko rozumianej profilaktyki zdrowotnej, chociaż część z nas, zdając sobie sprawę z wagi zdrowego trybu życia i konieczności poddawania się badaniom profilaktycznym, jednak tego nie robi w przeświadczeniu, że jest na to za wcześnie.

Tymczasem jest to przekonanie z gruntu fałszywe, bowiem niektóre choroby, także nowotworowe, atakują często bardzo młodych ludzi. Jako przykład może posłużyć rak jądra, który szczególnie dotyka mężczyzn w przedziale wiekowym 20 – 40 lat. Właśnie panowie, z uwagi na znacznie wcześniejszą średnią umieralność i większą zachorowalność niż kobiety, powinni dosyć wcześnie zacząć dbać o swoje zdrowie i poddawać się systematycznym badaniom kontrolnym. 

Mężczyzna po trzydziestce powinien regularnie, nie rzadziej niż raz w miesiącu, dokonywać samokontroli jąder i po zauważeniu jakichkolwiek zmian natychmiast skontaktować się z lekarzem specjalistą, a dodatkowo raz na parę lat odbyć profilaktyczną wizytę u urologa. Obowiązkowo, co 2-3 lata, powinno się wykonywać badania poziomu cholesterolu, którego nadmiar może być przyczyną groźnych chorób układu krążenia, a którego zbyt wysoki poziom można zaobserwować u wielu mężczyzn. Równie istotne są badania poziomu cukru i ciśnienia tętniczego oraz badania morfologiczne, dzięki którym można wykryć wczesne stadium zmian nowotworowych, jak również zdiagnozować niedokrwistość mogącą prowadzić między innymi do niepłodności. 

Oprócz badań profilaktycznych, którym panowie poddają się bardzo niechętnie, a które są po prostu koniecznością, ogromną rolę odgrywa właściwa dieta, umiejętne radzenie sobie ze stresem i emocjami, unikanie używek i aktywność fizyczna. W opinii większości specjalistów, największym zagrożeniem zdrowotnym dla mężczyzny jest  bowiem przede wszystkim jego styl życia.